Porady

Kominy murowane, czy gotowe? Które wybierać do domów jednorodzinnych?

Kominy murowane, czy gotowe? Które wybierać do domów jednorodzinnych?

Kominy to jedne z najważniejszych konstrukcji, jakie muszą się znaleźć w domu jednorodzinnym. Wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców, poprzez odprowadzanie spalin oraz dymu z urządzeń grzewczych. Jednak który z nich będzie najbardziej odpowiedni? Sprawdźmy!

Wybudowanie nowego domu wymaga zainteresowania się różnymi tematami związanymi z tym przedsięwzięciem. Wszystko po to, aby dobierać najlepsze rozwiązania, jednakowo pod kątem komfortu, bezpieczeństwa, ale również ceny. Tyczy się to również kominów, które odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego domu. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie dymu oraz spalin z urządzenia grzewczego, np. pieca na drewno, węgiel lub olej. Dlatego też istotne jest, aby kominy były szczelne oraz odporne na wysokie temperatury. Podczas ich wyboru warto wziąć pod uwagę materiał, z którego powstają, sposób ich montażu oraz cenę. Które zatem z dostępnych rozwiązań będą najlepsze?

Kominy murowane

Tradycyjne, a zarazem najbardziej popularne, są kominy murowane. To konstrukcje powstające z cegieł. Jest to jednocześnie ich zaleta i wada. Kominy murowane są bowiem najtańszą propozycją dostępną na rynku. Jednak ich zbudowanie to zadanie wymagające odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału, wykorzystywanego do powstania murowanych konstrukcji. Muszą być one odporne na bardzo wysokie temperatury. Jednocześnie murowane kominy szybko się nie wychładzają. Mogą być one stosowane z różnego rodzaju paliwami. Niestety ewentualna zmiana materiału wykorzystywanego do ogrzewania oraz urządzenia, wymaga adaptacji, aby prawidłowo odprowadzać spaliny, co może być trudne, a na pewno kosztowne.

Kominy systemowe

Odpowiedzią na problemy związane z powstawaniem konstrukcji murowanych i dokonywaniu w nich zmian, są kominy systemowe. To rozwiązania bazujące na prefabrykowanych, a zatem gotowych elementach. Nie trzeba więc poświęcać dużej ilości czasu na ich zbudowanie. Wszystkie materiały są przygotowane do szybkiego i sprawnego montażu – wystarczy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Co ciekawe, kominy systemowe nie muszą przechodzić takich modyfikacji, jak murowane, kiedy dochodzi do zmiany urządzenia grzewczego. Można zatem bezproblemowo wykorzystać je do odprowadzania spalin powstałych w wyniku generowania ciepła z różnych paliw. Kominy systemowe ceramiczne oraz stalowe odzwierciedlają się również wysoką trwałością i odpornością. Powstają one z odpowiednio przygotowanych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu w wyniku kontaktu z wysoką temperaturą, a także kwasami.

Podsumowanie

Wybór komina to odpowiedzialne zadanie. Trzeba go dopasować do urządzenia grzewczego oraz rodzaju paliwa. Rozważyć można kominy murowane, ale także bardziej nowoczesne rozwiązania. Zalicza się do nich modele systemowe, czyli budowane z gotowych elementów. Kominy ceramiczne i stalowe to rozwiązania bezpieczne, a także szczelne. Ich możliwości pozwalają na właściwe odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych wykorzystujących rozmaite paliwa.

Similar Posts