Porady

Zastosowanie folii paroizolacyjnej w budownictwie

Zastosowanie folii paroizolacyjnej w budownictwie

W budownictwie kluczową rolę odgrywają dobrej jakości materiały, a także doświadczeni fachowcy, umiejący w odpowiedni sposób ich używać. Prawidłowa i fachowa izolacja dachu to zasadnicza kwestia, od której zależy nie tylko jego trwałość, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

Istnieje skuteczna oraz bardzo efektywna forma zabezpieczenia dachu nawet w przypadku użycia słabej jakości materiałów ociepleniowych czy izolacyjnych. Folia paroizolacyjna, bo o niej mowa, daje szansę na skuteczne zabezpieczenie dachu przed wilgocią, grzybem oraz pleśnią. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Folia paroizolacyjna – co to jest i do czego się ją stosuje?

Rola folii paroizolacyjnej jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa i trwałości dachu. Chroni ona izolację dachu, a także więźbę dachową przed grzybami, wilgocią i pleśnią, które finalnie mogą doprowadzić do uszkodzenia dachu, a także wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców. Oczywiście za bezpieczeństwo i dobrą kondycję dachu odpowiada również szereg innych czynników, takich jak odpowiednia wentylacja domu czy też jakość materiałów izolacyjnych użyta podczas prac budowlanych, jednak folia paroizolacyjna jest pewnego rodzaju kołem ratunkowym, które może uratować dach w razie błędu w sztuce budowlanej, czy też w razie zastosowania przez ekipę wątpliwej jakości materiałów izolacyjnych.

Paroizolacja dachu – dlaczego jest tak ważna?

Obecność pary wodnej w budynku mieszkalnym jest całkowicie naturalna. Codzienne czynności takie jak gotowanie, pranie czy kąpiel powoduje powstawanie pary wodnej, dlatego nie jesteśmy w stanie jej uniknąć. Kluczową kwestią jest jednak jej odpowiednie odprowadzenie, a także zabezpieczenie dachu na wypadek złego odprowadzenia. Przedostanie się bowiem wilgoci do termoizolacyjnej warstwy dachu, może doprowadzić do tego, że konieczne będzie wykonanie kosztownego remontu. Możemy jednak temu zapobiec już na etapie budowania i wykańczania domu, stosując dobrej jakości folię paroizolacyjną po stronie poddasza.

Gdzie montuje się folię paroizolacyjną?

Paroizolacja dachu mająca pełnić funkcję barierową dla pary wodnej układana jest pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi a ociepleniem. Dzięki temu para wodna powstająca wewnątrz domu nie będzie przedostawać się do wnętrza dachu, czyli do ocieplenia oraz krokwi. To ważne, aby wybrać dobrej jakości folię paroizolacyjną o odpowiednich parametrach paroprzepuszczalności, a także dostosowaną do miejsca zastosowania.

Jak wybrać odpowiednią folię paroizolacyjną?

Najistotniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru foli paroizolacyjnej, jest współczynnik paroprzepuszczalności. Oznaczany jest on jako współczynnik Sd i określa opór pary wodnej w stosunku do ilości powietrza. Dla przykładu współczynnik Sd wynoszący 5 mówi, że dana folia gwarantuje opór dla pary wodnej jak 5 metrów powietrza. W zależności od rodzaju folii współczynnik Sd będzie miał różne wartości. Folie paroizolacyjne polietylenowe mają wartość Sd wynoszącą kilkadziesiąt metrów, z kolei współczynnik aktywnych paroizolacji jest znacznie niższy i wynosi od kilku do kilkunastu metrów. Istnieją też folie paroizolacyjne, z warstwą aluminium, które posiadają najwyższy współczynnik Sd wynoszący 100 lub więcej metrów, jest to najszczelniejszy rodzaj folii.

Jaką folię paroizolacyjną najlepiej zastosować w domu?

W pomieszczeniach mieszkalnych najlepiej jest stosować aktywną paroizolację, która zagwarantuje optymalny poziom pary wodnej w przegrodzie. Jej działanie jest dwustronne. Z jednej strony blokuje dopływ pary wodnej z domu do konstrukcji dachu, z drugiej zaś strony umożliwia odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. Warto pamiętać też o tym, że aktywna paroizolacja dachu powinna być stosowana tylko wtedy, kiedy pod pokryciem dachu zastosowano membranę wysoko przepuszczalną. Co więcej, jeżeli zależy nam na ograniczeniu strat cieplnych, warto zainwestować w aktywną paroizolację z warstwą aluminium, której zdolność odbijania promieniowania cieplnego wynosi aż 60%.

Similar Posts