Systemy fasad aluminiowych dają dużą swobodę w decydowaniu o ostatecznej formie fasady. Większość systemów budowana jest z wykorzystaniem słupów i rygli jako elementów składowych. Do ich wypełnienia stosuje się panele szklane lub aluminiowe. Można w nich stosować różne profile nakładek, co pozwala na stworzenie praktycznie dowolnego kształtu fasady. Budynki dzięki fasadom aluminiowym zyskują na reprezentacyjności, co jest szczególnie ważne w przypadku biur korporacyjnych czy budynków użyteczności publicznej. Również inne konstrukcje, takie jak świetliki, ogrody zimowe, wiatrołapy czy szklane dachy, listwy elewacyjne, mogą być wykonane z profili fasadowych. W rzeczywistości jedynym ograniczeniem jest kreatywność klienta.
Estetyka wykonania
Panele użyte do stworzenia fasady aluminiowej mogą być poddawane obróbce i dostosowywane do potrzeb klienta zarówno pod względem rozmiaru, jak i koloru (w tym celu maluje się je np. farbą proszkową). Daje to inwestorom przyjmującym tego typu rozwiązania dużą swobodę, zwłaszcza przy tworzeniu takich rzeczy jak biurowce. W systemach ścian strukturalnych, które również są dość popularne, szkło jest klejone do modułów za pomocą specjalnego silikonu konstrukcyjnego. Dzięki temu możliwe jest tworzenie powierzchni szklanych, które sprawiają wrażenie jednej, jednolitej powierzchni.
Elementy wykończeniowe
Aluminiowe konstrukcje fasadowe mogą być wykończone różnymi elementami otwieranymi, takimi jak okna uchylne i dachowe, drzwi oraz inne rozwiązania charakterystyczne dla danej fasady. Aluminiowe systemy fasadowe to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gwarantujące korzyści w zakresie izolacji i wytrzymałości. Szkło hartowane laminowane ze szkłem float stanowi większość ich konstrukcji. Dzięki tej metodzie uzyskuje się materiał odporny na pęknięcia i o wysokiej odporności ogniowej. Możliwe jest również wykonanie specjalnych konstrukcji na zamówienie, takich jak fasady antywłamaniowe lub ognioodporne czy profile elewacyjne od Decor System.
Dobre środowisko wewnętrzne
Kluczową kwestią podczas projektowania budynku dla edukacji jest stworzenie środowiska, które wspiera zdrowie, dobre samopoczucie i naukę uczniów. Obejmuje to poziom światła dziennego, komfort cieplny, jakość powietrza w pomieszczeniach i wentylację. W przypadku szkół specyfikacja wyjściowa Departamentu Edukacji zawiera, oprócz innych wymagań, szczegółowe wytyczne dotyczące tych czynników w określonych w niej normach dotyczących warunków środowiska wewnętrznego.
Właściwa specyfikacja elementów elewacji, takich jak ściany osłonowe, drzwi i okna, profile elewacyjne, może pomóc architektom spełnić te wymagania w najbardziej efektywny sposób. W przypadku konieczności spełnienia szeregu celów współpraca z doświadczonym dostawcą systemów na etapie projektowania może pozwolić na sformułowanie innowacyjnych rozwiązań.
Osiągnięcie odpowiednich parametrów akustycznych
Kolejną istotną kwestią w każdym projekcie edukacyjnym jest akustyka. Hałas z zewnątrz budynku lub przestrzeni edukacyjnej jest nie tylko źródłem rozproszenia uwagi i zakłóceń, ale może również utrudniać nauczanie. Ciche otoczenie zmniejsza również poziom stresu i umożliwia lepszą koncentrację. W przypadku budynków mieszkalnych dla studentów zapewnienie środowiska wolnego od hałasu zewnętrznego jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia osób tam mieszkających.