Większość biznesów związanych z produkcją i handlem potrzebuje magazynów. Jest to widoczne zwłaszcza w branży e-commerce, gdzie liczy się szybkość dostawy do odbiorcy końcowego. Ale również innym firmom handlowym i produkcyjnym zależy na tym, żeby szybko dostarczać swoje produkty do klientów. Czy jest jakiś sposób na zapewnienie dobrego czasu dostawy bez wydawania ogromnego budżetu na powierzchnie magazynowe? Z pomocą przychodzi optymalizacja kosztów logistycznych. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat to przeczytaj kolejne akapity. Znajdziesz w nich kilka ciekawych informacji o tym, jak wynajem powierzchni magazynowych może wpłynąć na koszty logistyki w Twojej firmie.
Gdzie znaleźć wolne powierzchnie magazynowe?
W przypadku magazynu bardzo ważna jest jego lokalizacja. Niekoniecznie musi się on znajdować w centrum miasta. Jest to nawet niewskazane. Dlaczego? Wynajem magazynów w granicach ścisłego centrum będzie bardzo kosztowny. O wiele lepiej sprawdzą się magazyny na obrzeżach miast. Ziemia tam jest znacznie tańsza, niż w centrum, więc mogą powstawać tam magazyny o większej powierzchni. Na rynku magazynowym znajdziesz magazyny, które będą dostępne do wynajęcia do ręki. Dodatkowym atutem lokalizacji położonej poza miastem jest lepszy dojazd ze względu na to, że ciężarówki jadące do takiego magazynu nie muszą stać w korkach, które występują znacznie częściej w centrum niż na obrzeżu miast. Może zastanawiasz się co będzie lepsze dla Twojej firmy: inwestycja we własny magazyn, czy też może wynajem?
Czy wynajem powierzchni magazynowych to dobre rozwiązanie?
Jest takie powiedzenie, że nie musisz kupować całego browaru, żeby napić się piwa. Sprawdza się to również w przypadku magazynów. Co prawda możesz zainwestować we własny magazyn. Ale czy nie lepiej te środki przeznaczyć na rozwój firmy, a magazyn po prostu wynająć? Wynajem magazynów ma swoje niewątpliwe zalety. Możesz łatwo skalować swoją działalność. W momencie, gdy handel Twoim towarem osiąga wysoki poziom możesz zwiększyć wynajmowaną powierzchnię magazynową. A w przypadku spadku obrotów i wolumenu sprzedaży łatwo można zmniejszyć zapotrzebowanie na wynajmowaną powierzchnię. Wiele zależy od umowy, którą podpiszesz z centrum logistycznym, które oferuje wynajem powierzchni magazynowych.
Ile kosztuje powierzchnia magazynowa?
Nie prostej odpowiedzi na to pytanie. W tym przypadku jest wiele zmiennych, które wpływają na wysokość stawki. Znaczenie ma to, czy wynajmowany obiekt należy do kategorii obiektów big-box, czy może jest to mniejszy magazyn typu SBU. Kolejną sprawą jest to ile powierzchni jest wolnych w danej lokalizacji. Im więcej pustostanów tym łatwiej wynegocjować korzystną cenę za wynajem. Wiele na temat magazynów możesz dowiedzieć się ze strony https://www.7rsa.pl/, gdzie znajdziesz elastyczną ofertę wynajmu obiektów magazynowych.
Wynajem magazynu a lokalizacja – na co zwrócić uwagę?
Gdzie znajdują się najlepsze lokalizacje magazynów? Zazwyczaj będą to magazyny położone przy głównych szlakach komunikacyjnych. Dlatego jeśli chcesz wynająć hale czy magazyny, centrum Warszawy nie będzie najlepszą lokalizacją, zwłaszcza jeśli nie musisz dostarczać swoich towarów ściśle do głównych dzielnic miasta. Gdzie zatem będzie lepsze miejsce na magazyny? Piaseczno wydaje się być o wiele lepszą lokalizacją na magazyny niż Warszawa. Bliskość trasy ekspresowej S2 zapewni dobry dojazd, co jest bardzo ważne dla przedsiębiorców, którym zależy na sprawnych i szybkich dostawach. Dodatkowo magazyny poza miastem są zdecydowanie tańsze niż te zlokalizowane w obrębie granic miasta, dlatego warto korzystać z takiego rozwiązania. Przyczyni się ono do obniżenia Twoich kosztów logistycznych.