Przeprowadzanie robót rozbiórkowych wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami wynikającymi zarówno z cech obiektu, jak i z działań pracowników. Od charakteru zagrożenia zależy sposób radzenia sobie z nim. Jak zatem zapewnić bezpieczeństwo podczas robót rozbiórkowych zarówno pracowników, jak i osób znajdujących się w pobliżu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Rodzaje zagrożeń podczas robót rozbiórkowych
Roboty rozbiórkowe mogą się wiązać z dużym niebezpieczeństwem, dlatego należy znać dokładne zasady poprawnego przeprowadzania tych prac. Z jakimi konkretnie zagrożeniami fachowcy zwykle się spotykają? Otóż część robót rozbiórkowych przebiega często na wysokości, co może skutkować upadkiem. Co więcej, zagrożenie stanowią spadające obiekty.
Przeprowadzanie roboty rozbiórkowe wiążą się również zwykle z dużym hałasem, który może przeszkadzać, a także szkodzić zdrowiu nie tylko pracowników, ale również innych osób znajdujących się w pobliżu. Charakterystyczne jest korzystanie z elektronarzędzi, które powodują wibracje, w celu rozkuwania elementów budynków.
Na szczególną uwagę zasługują obiekty, w których może dojść do zagrożenia toksycznymi substancjami chemicznymi. Dotyczy to między innymi zakładów przemysłowych. Niebezpieczny jest także azbest. Pochodzący z niego pył wpływa negatywnie na układ oddechowy człowieka.
Sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa podczas robót rozbiórkowych
To prawda, że roboty rozbiórkowe należą do niebezpiecznych prac, ale istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka wypadku czy negatywnego wpływu na organizm. Podstawową kwestią jest ogrodzenie obszaru działań, a także umieszczenie informacji na temat przeprowadzanych działań. Inny obowiązek to zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży, obuwia i akcesoriów (rękawice, kaski, ochrona twarzy i uszu). Przed przystąpieniem do budowy należy odłączyć wszystkie konieczne instalacje. Jest to istotny element zapewnienia bezpieczeństwa i na pewno zdają sobie z tego sprawę profesjonaliści pracujący w firmach takich jak na przykład CAT Mazury.
Doświadczeni specjaliści wiedzą również, z jakich technik należy korzystać podczas rozbiórki różnorodnych obiektów. Często stosuje się na przykład materiały wybuchowe. Kolejny istotny element to dostosowanie terminu prac do pogody – opady deszczu lub wiatr mogą bowiem utrudniać przeprowadzanie działań. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to obowiązek zatrudniającego, jednak każda z osób znajdujących się na placu rozbiórki lub w jego okolicy powinna zachować ostrożność.