Izolacja termiczna budynku ma ogromny wpływ na jego funkcjonalność. Na funkcjonalność izolacji termicznej z kolei ogromny wpływ ma stolarka okienna, ponieważ to właśnie przez okna często ciepło ucieka na zewnątrz, a zimno przenika do wewnątrz. Aby temu zapobiec, stosuje się ciepły montaż okien, nowoczesny, niezwykle szczelny system montażu, stanowiący udoskonaloną wersję dotychczas stosowanych metod osadzania profilów otworowych.
Na czym polega ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien różni się od standardowych metod instalacji stolarki okiennej tym, że obejmuje nie jedną, ale aż trzy warstwy uszczelniające. Więcej na jego temat znajdziecie na domszczelny.pl Składają się na nie kolejno: taśma paroizolacyjna (montowana od wewnątrz), pianka poliuretanowa (materiał termoizolacyjny) i taśma paroprzepuszczalna (montowana od zewnątrz). Taki trójwarstwowy system montażu jest nieco droższy od swojego tradycyjnego odpowiednika, ale przynosi mnóstwo oszczędności w związku z redukcją kosztów ogrzewania domu, więc w ostatecznym rozrachunku jednak bardziej się opłaca. Aby wykonać ciepły montaż okien samodzielnie, wystarczy zaopatrzyć się w Soudal Window System (SWS), kompleksowe rozwiązanie z certyfikatem Instytutu Techniki Budowlanej. SWS składa się z trzech wyżej wymienionych komponentów, czyli pianki PUR oraz taśm paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych najwyższej jakości, dlatego gwarantuje najlepsze efekty. Wykonany przy jego użyciu montaż okien zapewni budynkowi doskonałą izolację termiczną, a przy okazji również akustyczną.
Kto powinien skorzystać z takiego rozwiązania?
Trójwarstwowy montaż okien jest na tyle uniwersalny, że znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie, zarówno w budynkach prywatnych, jak i tych przeznaczonych do użytku publicznego. Można go używać nawet w zabytkowym budownictwie – z myślą o tym przeznaczeniu Soudal stworzył Soudatight LQ, płynną membranę będącą odpowiedniejszą w tym przypadku alternatywą dla taśm paroizolacyjnych. Warto dodać, że ciepły montaż nie ogranicza się wyłącznie do okien, przy użyciu tego systemu możemy uszczelniać też drzwi. Jeżeli już więc sięgamy po takie rozwiązanie, warto zastosować je w całym budynku, by zoptymalizować efekty izolacyjne.