Porady

Jak uzyskać sprężone powietrze wysokiej jakości – wszystko co musisz wiedzieć o uzdatnianiu sprężonego powietrza

Jak uzyskać sprężone powietrze wysokiej jakości – wszystko co musisz wiedzieć o uzdatnianiu sprężonego powietrza

Czystość sprężonego powietrza w wielu branżach ma kluczowe znaczenie dla jakości końcowego produktu. Jest to parametr, na który coraz więcej firm zwraca uwagę, jak więc wybrać system uzdatniania, który spełni te warunki?

Usuwanie cząsteczek oleju

Nawet w nowoczesnych sprężarkach bezolejowych cząsteczki oleju mogą dostać się do sprężonego powietrza, co negatywnie wpływa na jego jakość. Niezbędny jest więc separator powietrza od oleju, który nie dopuszcza do tego, by w pneumatycznej instalacji odkładały się zanieczyszczenia tego typu.

Wysokiej klasy separator zwiększa wydajność sprężarki, jego praca zależy jednak także od innego elementu instalacji: filtrów powietrza.

 

Filtry do sprężarek

Profesjonalne sprężarki, jak te dostępne na aerzen.com, są wyposażone w filtry przystosowane do oczyszczania powietrza z określonych typów cząsteczek. Filtry są kilkuwarstwowe, a ich zadaniem jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, ale też zwiększanie wydajności całego systemu pneumatycznego. Większe cząsteczki (cząstki stałe, aerozole oleju) trafiają na wewnętrzną ścianę filtra i spływają w dół, aż do zaworu spustowego, mniejsze zanieczyszczenia są stopniowo redukowane i usuwane przez osuszacze.

Filtry muszą być regularnie wymieniane, tak by przez cały czas instalacja była w stanie utrzymać najwyższą jakość powietrza – nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą doprowadzić do poważnych strat finansowych. Jakość filtrów oraz częstotliwość ich wymiany jest szczególnie ważna w branżach związanych z medycyną oraz produkcją żywności.

 

Usuwanie wilgoci

Układ chłodzenia schładza gorące powietrze po zakończeniu procesu sprężania, a gwałtowny spadek temperatury kończy się pojawieniem wilgoci. To kolejne zagrożenie dla instalacji oraz czynnik wpływający na jakość sprężanego powietrza.

Cała wilgoć musi zostać usunięta z instalacji, do czego służy osuszacz adsorpcyjny albo chłodniczy. Osuszacz adsorpcyjny zawiera substancję pochłaniającą wodę, dzięki czemu wytwarza powietrze o bardzo niskiej wilgotności względnej, wymaga jednak częstej wymiany absorbentu i zużywa część sprężonego powietrza, co oznacza dość wysokie koszty.

Tańsze są osuszacze ziębnicze, które schładzają sprężone powietrze, a skroploną w tym procesie wodę usuwają za pomocą specjalnego zaworu na zewnątrz. Wilgotność sprężonego powietrza pozostaje dość wysoka, na poziomie około 30 procent, nie jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej branży.

Similar Posts