Obecnie szukamy coraz to nowych rozwiązań, które pozwolą nam na efektywne i tanie ogrzewanie domu. Jako, że wykorzystanie energii elektrycznej w tym celu popularyzuje się, rozglądamy się za sprzętem, który będzie efektywnie tą energię zamieniał na ciepło.
Zwykłe grzejniki nie są w tym najlepsze, ponieważ konwekcja powoduje, że większość ogrzanego powietrza unosi się pod sufit i tam pozostaje. Lepszym wyborem wydaje się wykorzystanie podczerwieni.
Jak działa ogrzewanie podczerwienią?
W przeciwieństwie do zwyczajnych ogrzewaczy, zarówno dmuchaw jak i piecyków olejowych, promienniki ciepła przenoszą energię poprzez podczerwień. Generowana jest ona poprzez rozgrzanie elementu ogrzewczego do wysokiej temperatury, ponad 100*C. Co ważne, wypromieniowanie kieruje strumień energii dokładnie w to miejsce, w które skierowane jest czoło urządzenia. Stąd nie ma takiego efektu, że najcieplej będzie pod sufitem, a pozostała część pokoju będzie o kilka stopni zimniejsza. Jeśli tylko człowiek, mebel bądź jakakolwiek inna część znajdzie się w zasięgu promieni, zostanie nagrzana do wyższej temperatury. Efekt jest identyczny z tym, jaki wywołują promienie słoneczne padające na skórę.
Montaż ogrzewania promiennikami
W handlu znajdziemy zarówno przenośne jak i stacjonarne promienniki podczerwieni. Jeżeli zamierzamy zbudować z ich użyciem kompleksowy system ogrzewania domu bądź mieszkania, będą nas interesować te drugie, które na stałe mocuje się na ściana lub sufitach. Ich frontowa część składa się z szyby – w takiej sytuacji podczas pracy urządzenie generuje słabe światło barwy czerwonej, bądź też ta część jest matowa – wtedy nie ma żadnej emisji światła widzialnego. Promienniki występują w różnych kształtach i wielkościach, co powoduje że można tak wpasować je w wystrój pomieszczenia, że nikt nawet nie zwróci uwagi na fakt ich istnienia. Wszystko zależy od inwencji właściciela. Należy tylko pamiętać, by urządzenia obejmowały swoim działaniem całe pomieszczenie. Jeżeli coś będzie je przesłaniać, promienie nie będą w stanie dotrzeć dalej. Wtedy możemy przemeblować pokój, bądź dołożyć dodatkowy ogrzewacz.
Promienniki elektryczne są przede wszystkim bardzo oszczędne. Ponieważ ich energia cieplna dociera bezpośrednio do naszego ciała, to nawet przy niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu będzie nam ciepło. To pozwala nam na zadawanie niższej mocy grzejnej, a wobec tego generowanie mniejszych rachunków za prąd, niż przy innych typach ogrzewania elektrycznego.