Porady

Podstawowe informacje dotyczące ościeżnic do drzwi zewnętrznych

Podstawowe informacje dotyczące ościeżnic do drzwi zewnętrznych

Częstym błędem przy wybieraniu drzwi zewnętrznych jest skupianie się jedynie na skrzydle drzwiowym. Lekceważące podejście do wyboru ościeżnicy może okazać się opłakane w skutkach, więc warto dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej.

Typy ościeżnic

Skrzydło drzwiowe i ościeżnica stanowią nieodłączną parę, czyli potocznie mówiąc drzwi. Jeden i drugi element powinien być odpowiednio dobrany nie tylko pod względem wizualnym, ale również technicznym. 

Podobnie jak w przypadku drzwi, ościeżnice również dzielą się na różne rodzaje. Najprostszym z nich jest ościeżnica blokowa, nazywana inaczej ościeżnicą stałą. Nadaje się do zastosowania w budynkach, w których grubość ścian oscyluje pomiędzy sześcioma, a dziesięcioma centymetrami. Zazwyczaj te wartości odpowiadają jedynie tym budynkom, które są stosunkowo młode. Starsze budownictwo cechują grube mury, przez to ten rodzaj ościeżnic nie może być w nich stosowany. Poza tym, ościeżnice blokowe najczęściej nie są sprzedawane wraz z opaskami maskującymi, więc trzeba je dodatkowo dokupić.

Innym rodzajem ościeżnic jest ościeżnica regulowana. Jak sama nazwa wskazuje, można ją regulować, więc łatwiej dostosować ją do różnorakich budynków. Jedynym warunkiem jest to, żeby ściany były grubsze niż siedem i pół centymetra. Ta odmiana ościeżnic oferowana jest najczęściej w komplecie z opaskami maskującymi. 

Trzeci model ościeżnic, to ościeżnica bezprzylgowa. Określony w nazwie brak przylgi skutkuje tym, że taki rodzaj framug wykończony jest w formie geometrycznych kształtów. To natomiast zgodne jest z najnowszymi trendami w świecie modnych drzwi. Decydując się na opisywany typ, musimy dobrać do niego specjalne, bezprzylgowe skrzydło drzwiowe. Taki zestaw łączy się ze sobą, tworząc niemalże jedną powierzchnię.

Izolacja

Warto wiedzieć, że właściwości izolacyjne, których wymagamy od drzwi zewnętrznych, powinny obejmować również ościeżnice. Przecież ciepło może uciekać równie dobrze przez framugę, co przez drzwi. Najlepszym rozwiązaniem pod tym względem jest zastosowane framugi wykonanej z PCV, bądź aluminium. Dzięki wykonaniu z wymienionych materiałów oraz wykorzystaniu odpowiednich uszczelek, takie framugi są niezwykle szczelne i zatrzymują ciepło. Wspomniane uszczelki najczęściej zrobione są z materiałów termoplastycznych typu silikon.

Wnioski

Wybierając drzwi zewnętrzne do naszego domu, nie zapomnijmy przyjrzeć się również ościeżnicy. Jej właściwości i parametry mają równie duże znaczenie, co w przypadku drzwi. Należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale też techniczne.

Similar Posts