Porady

Awaryjne zasilanie domu – Wszystko co musisz wiedzieć o agregatach

Awaryjne zasilanie domu - Wszystko co musisz wiedzieć o agregatach

Na ogół raczej bardzo rzadko myślimy o awariach prądu, ponieważ w dobie XXI wieku, kiedy dostęp do energii elektrycznej jest powszechny, wprost nie możemy sobie wyobrazić normalnego funkcjonowania bez użycia energii, gdyż pozwala ona na realizację wielu możliwości, niezależnie od tego czy chodzi o pracę, dom czy też każdą inną czynność, bo nawet naładowanie naszego laptopa czy telefonu wymaga dostępu do sieci elektrycznej. A co w przypadku gdy pojawi się awaria sieci elektrycznej lub zanik, powodujący paraliż naszej codzienności? Bo przecież w jaki sposób skorzystamy np. z lodówki, jak przeżyjemy bez oświetlenia w całym budynku ? Mieszkając w inteligentnym budynku, gdzie większość czynności jest zautomatyzowane procesami, aplikacjami i programami, wyposażenie umożliwiające zasilanie awaryjne domu jest niezbędne, gdyż w razie awarii możemy mieć problem z najprostszymi zadaniami. Warto pamiętać, że nawet chwilowe braki prądu  wywołane np. burzą mogą wpłynąć na nasz komfort i bezpieczeństwo, dowiedz się więc jak uniknąć takiej sytuacji, korzystając z systemu awaryjnego zasilania i wybierając odpowiedni agregat prądotwórczy do domu

Przydatność agregatu

Agregat prądotwórczy może przydać się nam wtedy, kiedy nasz dom zostanie pozbawiony prądu, wskutek awarii. Dzięki agregatowi bez problemu podłączysz niezbędne sprzęty np. oświetlenie, komputer, lodówkę do źródła zasilania. Znajduje on również swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energii elektrycznej, a istnieje potrzeba skorzystania z jej zasobów.  Agregaty są idealnym rozwiązaniem problemów z prądem np. gdy nasza działka nie jest jeszcze przyłączona, a zachodzi konieczność zastosowania urządzeń elektrycznych, albo gdy po prostu planujemy piknik  i małych rozmiarów agregat może uświetnić nasze spotkanie towarzyskie na łonie natury. Wybór odpowiedniego agregatu będzie ściśle zależny od indywidualnych potrzeb. W przypadku budynku, gdzie znajduje się instalacja układów sterowania domu,  wówczas otwarcie bramy, czy zasłonięcie okien roletami może być nie lada wyzwaniem. W takim przypadku jednak trzeba być świadomym tego, że w razie awarii należy wybrać te układy, które są jednak niezbędne aby normalnie funkcjonować.

Jaki rodzaj agregatu wybrać?

Na rynku istnieje kilka rodzajów agregatów, jeśli chodzi o zasilanie awaryjne, a ich wybór należy dostosować do określonych konieczności jego użycia. Jakie zatem możemy wyróżnić rodzaje agregatu?

  • agregat na płynny gaz– spala on dużą LPG, ale jest to obecnie najtańsze z dostępnych paliw,
  • agregat benzynowy – może posiadać silnik dwusuwowy lub czterosuwowy, który uważany jest za najbardziej ekonomiczny, lecz również kosztowniejszy,
  • agregat wyposażony w silnik diesla –  takiego modelu jest o około połowę mniejsze, niż w przypadku silnika benzynowego.

Charakterystyka agregatów

W przypadku awarii sieci elektrycznej w domu, zastosowanie może znaleźć raczej model o mniejszych rozmiarach. Należy pod uwagę tutaj wziąć również moc agregatu, którą w przypadku przemiennego prądu liczymy w woltoamperach. Tego typu sprzęty zazwyczaj mają od 0.5 kVA, sięgające kilku kVA. Stanowią one najczęściej przenośne urządzenia, mogące swobodnie znaleźć miejsce w naszym domu, w przeciwieństwie do tych większych, bo ponad 1, 5 kVA, które raczej są wykorzystywane  jako stacjonarne urządzenia, z uwagi na swoje duże gabaryty. Nie musisz jednak kupować takiego urządzenia sam, jeśli jest Ci potrzebne tymczasowo, najlepiej skorzystać z wypożyczenia tego typu urządzeń https://dinamo.pl/, które oferuje profesjonalna firma. W ofercie możesz znaleźć agregaty o różnych mocach i wartościach, przeznaczone do wielu zastosowań. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do zakupu swojego agregatu, będziesz mógł zobaczyć jak działają takie agregaty, a jednocześnie nie zakłócać pracy urządzeniom w całym budynku.

Akumulator jako źródło zasilania awaryjnego

Agregat prądotwórczy, którego działanie opiera się na zastosowaniu akumulatora, jest jednym z najmniej kosztownych agregatów. Z uwagi na to, że właśnie akumulator jest sercem tego urządzenia, należy liczyć się z tym, że jest to raczej krótkotrwałe działanie, gwarantujące moc sięgającą do kilkuset watów, w ciągu kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu minut pracy, po czym trzeba dokonać powtórnego ładowania akumulatora.

Zasilanie w walizce

Zasilanie awaryjne za pomocą agregatu w formie pudełka lub przenośnej walizki o akustycznej izolacji. Świetnie sprawdza się jako przenośny sprzęt generujący prąd. Dzięki swojej budowie przenoszenie go nie będzie sprawiać żadnych trudności. Idealny jeśli chodzi o zasilanie małych odbiorników prądu. Zasilanie awaryjne domu nie może się jednak odbywać za pomocą sprzętu o tak niewielkiej mocy.

Silnik spalinowy – centrum agregatu

W przypadku zasilania awaryjnego, agregat prądotwórczy z silnikiem spalinowym będzie w stanie pokryć większość potrzeb korzystania z urządzeń elektrycznych. Do wyboru są silniki Diesla i benzynowe, a jedno zatankowanie takowego urządzenia może spokojnie starczyć na korzystanie z jego zasobów przez kilka godzin. Jednak warto wziąć po uwagę fakt, że cena takiego agregatu jest zależna od mocy silnika, a moc z kolei przekłada się na wielkość i ilość odbiorników, jakie będą zasilane takim źródłem. Wraz z zasilaniem spalinowym i idącym za tym hałasem,  trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie mogą one być użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach, a do ich chłodzenia w czasie pracy doskonale sprawdza się powietrze. Najlepiej umieścić taki agregat w zadaszonym miejscu, ale należy pamiętać, że nie może to być zamknięte pomieszczenie w budynku.

Zasilanie awaryjne domu – co możemy podłączyć?

Decydując się na agregat prądotwórczy musimy pamiętać, że moc agregatu, umożliwiającego awaryjne zasilanie musi być większa od całkowitej mocy wszelkich sprzętów,  jakie planujemy przyłączyć do tego urządzenia i nie chodzi tutaj o moc znamionową. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy zamierzamy podłączyć sprzęt, potrzebujący sporą ilość energii elektrycznej do działania, np. hydrofor, pompa. Pierwszym korkiem, jaki należy podjąć przed podłączeniem jakiegokolwiek sprzętu do agregatu, jest weryfikacja  jego rzeczywistej mocy. Całkowita moc sprzętów podłączonych do agregatu musi zamykać się w 70-80% mocy naszego urządzenia, odpowiedzialnego za zasilanie awaryjne, a można to szybko określić dodając 1, 2 kVA do wartości każdego ze sprzętów, bo musimy pamiętać o rezerwie mocy agregatu w postaci 20-30%. Jeśli jednak moc całkowita będzie większa, niż podane wartości, trzeba odłączyć kilka urządzeń. Jeśli mamy jakieś trójfazowe sprzęty, musimy pamiętać, że mogą one zająć około 60% mocy naszego urządzenia do zasilania awaryjnego. Jeśli nasz agregat jest trójfazowy, możemy podłączyć te jednofazowe. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie korzystania z jedno i trójfazowych sprzętów w  jednym czasie.

elektryczność

A co z wygodą w trakcie zasilania awaryjnego budynku?

Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, kiedy agregat odpowiadający za zasilanie awaryjne uruchamiał się sam, wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. Jeśli chodzi o agregaty prądotwórcze z niższej półki, nie możemy liczyć na takie udogodnienie, ma on jedynie linkę rozruchową, którą już sami musimy uruchomić w przypadku zasilania awaryjnego . Pozwoli to na dalszą pracę potrzebnych sprzętów, np. systemu alarmowego, komputerów.

Aby jednak możliwe było automatycznie przełączanie na czerpanie mocy z agregatu w przypadku zasilania awaryjnego, potrzebujemy agregatu, który zostanie zsynchronizowany i złączony stale z instalacją elektryczną, którą mamy w domu, takie rozwiązanie jednak może nas kosztować blisko kilkunastu tysięcy złotych.

Bezprzewodowe zasilacze UPS

Urządzenie UPS należy podłączyć do sieci elektrycznej, a ono w momencie, kiedy dojdzie do przerw w zasilaniu, będzie dostarczać energię, generowaną przez akumulator/y znajdujące się wewnątrz. Jest to opcja bardzo często wykorzystywana do połączeń z komputerem podczas pracy lub obiegową pompą.

Jeśli zdecydujemy się na duet stanowiący agregat prądotwórczy i zasilacz bezprzewodowy – możemy uzyskać świetne rozwiązanie, stanowiące solidne zabezpieczenie stanowiące fundament w przypadku zasilania awaryjnego. Zasilacze posiadające system AG mogą zostać użyte w połączeniu z agregatem, ponieważ będą zmniejszać wrażliwość zmian częstotliwości.  Zasilacze UPS w modelu offline są jednymi z najpopularniejszych, ze względu również na swoją niezbyt wygórowaną cenę.

Jak działa UPS?

Zasilacz bezprzewodowy umożliwia dalsze godziny pracy, podłączonych do niego urządzeń prądem z sieci, wtedy kiedy jest ta energia dostarczana, a wykonuje to za pomocą filtrów biernych, nie musimy obawiać się, że mógłby ulec rozładowaniu, ponieważ w momencie, gdy potrzebuje on doładowania, robi to za pomocą zespołu prostownikowego, w który jest wyposażony. Kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, odłącza on dostęp z sieci i pozwala czerpać energię ze swoich akumulatorów, dzięki falownikowi zmienia się także rodzaj napięcia ze stałego na zmienne. Jeśli chodzi o zasilacz o specyfice offline, jest on także określany jako line – interactive, lub interactive AVR. Zasilacz online jest w stanie przetworzyć prąd z sieci na stały (prostownik), a następnie na zmienny (falownik), co wpływa na ustabilizowanie napięcia, nawet wtedy, gdy zanik napięcia występuje w sieci, co nie wpłynie na zakres pracy np. pieca (instalacja grzewcza)

UPS do pieca co i kotła gazowego

W przypadku zasilacza awaryjnego, jego zadanie nie polega jedynie na dostarczaniu prądu, w razie przerw w dostawie, ale może także spełniać kilka innych zadań. Jaki UPS wybrać? Zasilacz offline nie jest rekomendowany jako element zasilania awaryjnego, ze względu na osobliwe napięcie wyjściowe, które wytwarza, a wraz z nim grono urządzeń, jakie mogłoby czerpać energię z niego, ulega znacznemu zawężeniu, a ochrona przed ewentualnymi zakłóceniami jest również nieduża. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem zasilacz wraz z technologią line-interactive, ponieważ rozwiązuje problem spadków i wzrostów napięcia, tym samym chroniąc sprzęt i eliminując zakłócenia jego pracy. Na rynku można znaleźć wiele jego modeli, co znacznie ułatwia wybór.

 

Wybór odpowiedniego agregatu do zasilania awaryjnego budynku, zależy od specyfikacji i potrzeb mieszkańców, warto zapoznać się z ofertą agregatów i zasilaczy, ponieważ dobrze zabezpieczony dom, jest synonimem bezpieczeństwa i komfortu, zwłaszcza zimą, kiedy bardzo szybko zapada zmrok i bez ogrzewania nie wyobrażamy sobie przecież normalnego funkcjonowania.  Warto pomyśleć o systemie zasilania awaryjnego, gdyż może nas uratować w najmniej oczekiwanym momencie awarii, a nasze urządzenia domowe będą miały zagwarantowane dalsze godziny nieprzerwanej pracy.

Similar Posts