Porady

Czy w ogrodzie warto zawiesić budki lęgowe dla ptaków?

Czy w ogrodzie warto zawiesić budki lęgowe dla ptaków?

Nadchodząca wiosna to czas idealny, aby wprowadzić nieco zmian w ogrodzie. Jest to również czas, kiedy wykonujemy generalne porządki pielęgnując krzewy i inne rośliny w ogrodzie. Warto również zadbać o ptaki, które przynoszą wiele dobrego dla naszego otoczenia, a których jest coraz mniej w naszym kraju.

Nadchodząca wiosna to czas idealny, aby wprowadzić nieco zmian w ogrodzie. Jest to również czas, kiedy wykonujemy generalne porządki pielęgnując krzewy i inne rośliny w ogrodzie. Warto również zadbać o ptaki, które przynoszą wiele dobrego dla naszego otoczenia, a których jest coraz mniej w naszym kraju. 

Niestety ze względu na stały rozwój cywilizacji, nowoczesne budownictwo, ale i znacznie niewielką ilość upraw rolnych ptaki mają spory problem ze znalezieniem schronienia oraz pożywienia. Jeśli więc istnieje taka możliwość warto zamontować budki lęgowe dla ptaków –https://drew-mistrz.pl/budki-legowe-c-8.html, które będą stanowiły schronienie i miejsce do wylęgu młodych. 

Wieszamy budki lęgowe – sprawdzone metody 

Typ budki lęgowej dopasowany do odmiany ptaków 

Wydawać by się mogło, że wieszanie budki lęgowej jest proste jak bułka z masłem. Jednak zanim przystąpimy do wykonania zadania należy zorientować się przede wszystkim, jaki rodzaj ptaków dominuje w naszej okolicy. Na tej podstawie należy dopasować typ budki lęgowej do rodzaju ptaków. Dzięki temu większe i silniejsze odmiany nie będą miały możliwości dostać się do wnętrza, a mniejsze ptaki ze spokojem zapewnią bezpieczeństwo młodym. Jeśli nie jesteś pewny, jakie ptaki głównie występują w Twojej okolicy wystarczy lornetka oraz wolne popołudnie. Po obserwacji należy wybrać budki lęgowe dla ptaków https://drew-mistrz.pl/budki-legowe-c-8.html, jakie występują w okolicy.

O jakiej porze roku wieszać budki lęgowe? 

Najbardziej odpowiednią porą do wieszania budek lęgowych będzie okres, zanim jeszcze ptaki przyfruną z ciepłych krajów. Jest to najczęściej przełom lutego i marca, kiedy tuż po zimie wracają oraz przygotowują się do rozrodu. 

Budki lęgowe warto wieszać również jesienią, dzięki czemu będą idealnie stanowić bezpieczne schronienie dla ptaków, które zimują w naszym kraju. Ponadto w rzeczywistości budki lęgowe można wieszać cały rok. Z pewnością sprawdzą się dla ptaków przylatujących lub tych, które poszukują bezpiecznego miejsca, by przetrwać zimę. 

Gdzie i jak wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Przede wszystkim wybierając miejsce do powieszenia budki lęgowej wybierajmy miejsca spokojne, w naturalnym środowisku. Najlepiej sprawdzą się działki, ogrody, lasy czy parki. Jeśli wieszamy budkę na podwórku czy w ogrodzie wybierzmy miejsce ustronne, ciche i spokojne. Przykładowo w pobliżu drzwi wejściowych ptaki mogłyby czuć się zagrożone i z czasem mogłyby porzucić budkę. 

Kolejny krok – należy usunąć gałęzie lub podpory, który mogłyby ułatwić dostęp do budki np. ptakom, kunom czy innym drapieżnikom. Ważna jest także wysokość – odpowiednia to ok. 3-5 metrów. 

Jeśli to możliwe – budki lęgowe dla ptaków https://drew-mistrz.pl/budki-legowe-c-8.html wieszamy po stronie północnej. Od strony południowej w upalne dni temperatury sięgają zenitu, co mogłoby doprowadzić do przegrzania piskląt. Warto wieszać je więc w miejscach spokojnych, bezpiecznych i zacienionych. 

Biorąc pod uwagę wcześniejszą i obecną ilość ptaków zdecydowanie można stwierdzić, że jest ich o wiele mniej. Stąd też warto zapewnić im bezpieczeństwo, a z pewnością odwdzięczą się m.in. likwidując szkodniki w naszym ogrodzie. 

Similar Posts