Porady

Jak obniżyć przyszłe koszty ogrzewania i klimatyzacji nowego domu?

izolacja-piana-a-ogrzewanie-klimatyzacja

Budujesz dom? Zadbaj o to, żeby późniejsze koszty eksploatacji – w tym ogrzewania i klimatyzacji – były jak najniższe. Jak to zrobić? Wystarczy zadbać o odpowiednią termoizolację.

Jak widać, klimat w Polsce ulega zmianie. Zimy nie są tak surowe jak dawniej, jednak wciąż temperatura jest na tyle niska, że nie unikniemy wydatków związanych z ogrzewaniem budynku.

Z drugiej strony, lata stają się coraz bardziej upalne i w coraz większej ilości domów pojawia się klimatyzacja.

Wszystko to wpływa ostatecznie na koszty eksploatacyjne budynku. Co zrobić na etapie budowy domu, by ograniczyć późniejsze wydatki, które z roku na rok mogą być coraz większe ze względu na rosnące ceny ogrzewania oraz prądu?

Jednym ze sposobów, który pozwoli wygenerować znaczące oszczędności już od pierwszego roku użytkowania budynku jest… odpowiednia izolacja termiczna budynku!

Izolacja termiczna domu = czysty zysk na lata

ocieplenie-pianka-matuszyk-radajak-0631
źródło: https://izolacjapianka.pl

Na czym to wszystko polega? Dla każdego budynku możemy obliczyć jego charakterystykę energetyczną. Zawarte są w niej informacje na temat tego ile energii cieplnej potrzebuje dany budynek w celu jego ogrzania do określonej temperatury.

Posiadając informację nt. tego ile kWh/m2/rok musimy “wprowadzić” do budynku, by go ogrzać, możemy określić jakie będą koszty całego procesu.

Im niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym niższe koszty jego ogrzewania, a przy okazji słabsze nagrzewanie się budynku w okresie letnim, co daje nam większy komfort podczas upałów. Dzięki temu możemy ograniczyć koszty związane z klimatyzowaniem budynku, co biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu da nam również wyraźne oszczędności.

Jaka izolacja termiczna sprawdzi się najlepiej?

izolacja-piana-poliuratenowa-6
źródło: https://izolacjapianka.pl

Jedną z ciekawych technologii, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce jest izolacja pianą poliuretanową. Czym wyróżnia się ta technologia? Przede wszystkim lepszymi parametrami, niż popularna wełna mineralna, lepszą szczelnością (brak mostków termicznych), wytrzymałością oraz szybkością wykonania.


źródło: https://izolacjapianka.pl

Czas wykonania pełnej izolacji poddasza pianą poliuretanową to przeważnie zaledwie 1 dzień! Tak czas realizacji oznacza, że jest to jedna z najszybszych technologii izolacyjnych dostępnych na rynku.

ocieplenie-poddasza-matuszyk-radajak-11
źródło: https://izolacjapianka.pl

Czy to się opłaca?

Dobrej jakości izolacja termiczna to inwestycja, która osiąga pewny zwrot już w momencie zakończenia prac. W perspektywie kilkudziesięciu lat poprawienie efektywności energetycznej o zaledwie 20% oznacza dziesiątki tysięcy zł oszczędności. Warto więc zastosować pewne rozwiązania, które będą trwałe przez dekady, oraz zagwarantują brak mostków termicznych, poprzez które może “uciekać” ciepło.

Warto przed rozpoczęciem prac sprawdzić realizacje wybranych firm oraz zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów. To pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko wyboru nieodpowiedniej firmy.

Podsumowanie

Budowa domu to skomplikowany proces. Podczas jego trwania każda podjęta decyzja będzie miała przełożenie na przyszłe wydatki oraz jakość życia mieszkańców, dlatego warto dobrze przeanalizować tak ważne kwestie jak przyszłe koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku.

Chcesz skutecznie zaizolować swój dom? Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertami z zakresu izolacji pianą poliuretanową z firmy Matuszyk & Radajak! Telefon: +48 505 012 600, WWW: https://izolacjapianka.pl

Similar Posts