Porady

Drzwi zewnętrzne, czy mogą być energooszczędne?

Drzwi zewnętrzne, czy mogą być energooszczędne?

W XXI wieku świat idzie w kierunku ekologii połączonej z ekonomią. Coraz więcej rzeczy ma działać w oparciu o oszczędzanie energii. Ważnym czynnikiem jest jej właściwe wykorzystanie. Dlatego projektując nowoczesne mieszkania lub domy, wprowadza się szereg rozwiązań, które w dłuższej perspektywie są dobre dla środowiska i naszego portfela. Jednym z najnowocześniejszych osiągnięć w tej dziedzinie są drzwi zewnętrzne o charakterze pasywnym. Jest to najwyższy poziom oszczędności dostępny na rynku.

Montując takie drzwi u siebie, znacząco ograniczamy utratę ciepła i poprawiamy efektywność pracy ogrzewania. Jednak posiadanie wysokiej klasy drzwi zewnętrznych to dopiero początek. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie wszystkich parametrów, aby posiadały one odpowiednią szczelność, przez profesjonalny montaż. Bez tego nawet najlepsza konstrukcja okaże się mało skuteczna.

Wtedy poniesione nakłady na drzwi energooszczędne będą stratą, ponieważ tego rodzaju produkty są droższe od klasycznych skrzydeł drzwiowych. Szacunkowo jest to około 15-20% więcej niż w przypadku standardowych wersji.

Drzwi zewnętrzne – jakość zamków ma znaczenie?

Łańcuch jest tak trwały, jak jego najsłabsze ogniwo. To powiedzenie jest popularne, jednak ludzie zapominają o jego głębi. Wybierając drzwi zewnętrzne, znając model, poziom zabezpieczenia i energooszczędność musimy też pamiętać o dobraniu odpowiednich zamków. Przeznaczenie niemal całego budżetu na samo skrzydło drzwiowe, a później wybór najtańszych zamków do nich, to mocno nierozsądne posunięcie. Mocowanie drzwi w ościeżnicy, poziom bezpieczeństwa w oparciu o klasy ustalone przez producentów okażą się mało skuteczne, gdy zdecydujemy się na kompromisy.

Obecnie znajdziemy szereg rozwiązań dopasowanych do potrzeb i możliwości. Myśląc o zakupie nowych drzwi zewnętrznych, musimy na sprawę spojrzeć szerzej. Jeśli nie czujemy się w tych sprawach odpowiednio komfortowo, z pewnością pomogą nam doradcy w sklepach.

 

Drzwi zewnętrzne – jednoskrzydłowe, a może dwuskrzydłowe?

Podobnie jak kierunek otwierania drzwi, do wewnątrz, czy na zewnątrz, tak samo kwestia posiadania drzwi zewnętrznych o dwóch lub jednym skrzydle zależy od wielu czynników. Najłatwiejszym do oceny parametrem jest otwór, w którym należy umieścić dane drzwi. Jeśli jest bardzo szeroki, być może bardziej estetycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwuskrzydłowego wariantu, wtedy łatwiej zachować powszechnie docenianą symetrię. Pozostałe kwestie są tematem zależnym od zasobności portfela oraz koncepcji na wygląd mieszkania lub domu.

 

Similar Posts