Porady

Zabezpieczenie skarpy w Twoim ogrodzie

Zabezpieczenie skarpy w Twoim ogrodzie

Zabezpieczenie skarpy w ogrodzie to nie tylko operacja zapobiegająca osuwaniu się ziemi, lecz także okazja by ozdobić swoją posesję. Zobacz, jak wiele masz możliwości, by efektownie zabezpieczyć swoją działkę.

Jak zabezpieczyć skarpę?

Najważniejsze jest to, by zabezpieczenie realnie przeciwdziałało osuwaniu się ziemi. Na drugim miejscu jest element dekoracyjny. Specjaliści są w stanie dobrać do stopnia nachylenia działki i rodzaju powierzchni odpowiednie zabezpieczenie podłoża. Mogą to być płaty darni lub murki oporowe, ażurowe kratki z betonu lub siatki zabezpieczającej. Żyzne tarasy obsadzamy roślinami zapobiegającymi osuwaniu się gleby. Wysoce skuteczny i ozdobny jest mur oporowy z gabionów.

Gabiony – nie tylko na strome skarpy

Kiedy chcesz zabezpieczyć stromą skarpę, najlepszą i polecaną przez nas opcją jest postawienie murów oporowych z gabionów. Gabiony to konstrukcje metalowe z wypełnieniem, najczęściej w postaci kamieni ozdobnych, ale nie tylko. Zabezpieczenie ogrodu murkami oporowymi to rozwiązanie efektywne, wysoce wytrzymałe i dekoracyjne. Budując murek na pochyłym terenie mamy pewność, że ziemia nie osunie się w dół skarpy. Jej nachylenie nie jest tu tak istotne – gabiony można zamontować równie skutecznie przy małej wysokości skarpy, jak i przy wysokim nachyleniu. W drugim przypadku zastosowanie murku oporowego jest wręcz wymagane.

Zabezpieczyć ogród na wiele sposobów

Zabezpieczenie skarpy w ogrodzie, jakie proponujemy naszym klientom to nie tylko oryginalne gabiony. Równie estetyczne rozwiązanie to kratka trawnikowa, którą wypełnia się żyzną ziemią, a następnie sadzi na niej rośliny takie jak barwinek pospolity czy dąbrówka rozłogowa. Zapobiegają one osuwaniu się ziemi ze skarpy. Oprócz kratki trawnikowej możliwe jest także zastosowanie maty i siatki zabezpieczającej, a następnie obsadzenie skarpy roślinami. Skarpa może być także pokryta przez żyzną ziemię, którą przed osunięciem zabezpieczą kołki stabilizujące i pokrywająca ją darń. Na wybór metody największy wpływ ma rzeźba terenu oraz jakość gleby.

Zabezpieczenie skarpy na własną rękę

Chociaż postawienie konstrukcji wzmacniających skarpę wydaje się proste, warto skorzystać z wiedzy fachowców. Na przykład, stawiając gabiony, skarpa musi zostać podzielona na schodki, co wymaga zawodowej wiedzy. Takie zabezpieczenia skarpy wymagają, by pozostawić między gabionem a skarpą wolną przestrzeń. Gabiony świetnie wyglądają także jako ogrodzenie ogrodu, a montowane przez nas bramy panelowe i furtki doskonale dopełnią dzieła.

Similar Posts