Porady

Płyty PIR na poddasze – co warto wiedzieć?

Płyty PIR na poddasze - co warto wiedzieć?

Poddasze to miejsce, którym bezdyskusyjnie „ucieka”mnóstwo ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń tą odpowiednio zaizolować termicznie. Doskonale sprawdzają się w tym celu płyty PIR na poddasze, które nie tylko zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej, ale też są łatwe w montażu i zabezpieczone przed działaniem różnych czynników zewnętrznych.

Dlaczego warto ocieplić poddasze płytą PIR?

Powodów, dla których warto wybrać do ocieplenia poddasza płyty PIR jest co najmniej kilka:

  1. Płyty nie są nasiąkliwe, a co za tym idzie – nie są podatne na działanie wilgoci, która zmagazynowana wewnątrz mogłaby doprowadzić do powstania mostków termicznych.
  2. Technologia PIR pozwala stworzyć sztywną, a zarazem w miarę wytrzymałą powłokę termoizolacyjną, która jest odporna na nacisk i inne oddziaływania mechaniczne.
  3. Płyty PIR charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, pod względem których przewyższają styropian i wełnę mineralną.
  4. Zaletą płyt – co ma istotne znaczenie w przypadku poddasza – jest też ich odporność na oddziaływanie ze strony gryzoni.

Niektóre płyty PIR na poddasze są dodatkowo wyposażone w warstwę folii aluminiowej, która dodatkowo zabezpiecza mechanicznie poliuretanową strukturę wewnętrzną.

Gdzie stosuje się płyty PIR do ociepleń poddasza?

Atutem płyt PIR jest ich wszechstronność. Można ich używać m.in. w domach jednorodzinnych (tak powstających, jak i w już istniejących), w budownictwie mieszkaniowym, budynkach o przeznaczeniu przemysłowym, a także w budynkach rolniczych. Płyty PIR na poddasze są najczęściej dostępne w dwóch rozmiarach: 2400 × 1200 i 1200 × 600 mm. Większość z nich można łączyć za pomocą standardowych metod to jest poprzez tzw. zakładkę albo połączenie „pióro-wpust”. Niektóre płyty są przeznaczone do montażu w gotowych konstrukcjach. Ich krawędzie są proste, co ma istotny wpływ na sposób montażu. Grubość płyt jest zależna od konkretnego rozwiązania i waha się w granicach od 30 do 160 mm.

Jak montować płyty PIR w obrębie poddasza?

Obróbka płyt PIR jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Do montażu elementów niezbędna jest aluminiowa taśma samoprzylepna, którą wykorzystuje się do uszczelniania połączeń między płytami, a także piła ręczna do cięcia i pianka poliuretanowa do wypełniania szczelin. Warto dodać, że struktura płyt pozwala na precyzyjne docięcie każdej z nich w taki sposób, aby ograniczyć szerokość szczelin pomiędzy nimi. Montaż płyt można wykonać samemu lub zlecić tę usługę zewnętrznym wykonawcom.

Reasumując, płyty PIR na poddasze to rozwiązanie funkcjonalne pod wieloma względami. I właśnie dlatego warto zdecydować się na ich montaż zarówno w wariancie jednowarstwowym, jak i dwuwarstwowym np. z wełną mineralną.

Similar Posts