Porady

Pleśnie i grzyby w domu to często wina złej wentylacji! Jak pozbyć się problemu wilgoci w domu?

Wilgoć pojawia się dosyć często, kiedy w domu wentylacja nie działa w sposób prawidłowy. Pleśń i grzyby na ścianach to nie są jedyne skutki braku właściwej cyrkulacji powietrza. Nieprzyjemne objawy mogą pojawić się także wśród mieszkańców. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w domu?

Jakie są skutki złej wentylacji w domu?

Nie tylko pleśń i grzyby na ścianach są skutkiem złej wentylacji w domu. Problemów pojawia się znacznie więcej. Wśród widocznych objawów, że w pomieszczeniu jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza, wymienia się zaparowane okna, skroploną parę wodną na chłodnych przedmiotach czy ścianach, zwiększony napływ powietrza przez kratki wentylacyjne w łazience lub w kuchni. Na złą wentylację mogą też reagować drewniane meble. Wśród niektórych elementów dojść może do pęcznienia. Ponadto niewłaściwy obieg powietrza ma też skutki dla zdrowia. Niektórzy cierpią na częstsze infekcje górnych dróg oddechowych, pojawiają się alergie, bóle głowy, gorsze samopoczucie. Jak więc pozbyć się problemów wynikających ze złego działania wentylacji?

Usprawnienie systemu wentylacyjnego

Jeżeli w mieszkaniu pojawia się pleśń i wilgoć, zauważalny jest ciąg wsteczny z przewodu wentylacyjnego, warto rozważyć zamontowanie regulatora przepływu powietrza. Wentylacja Stabiler reguluje strumień powietrza wywiewanego przez kanał wentylacyjny (schiedel.com/pl), jest to alternatywa dla zwykłych kratek wentylacyjnych. Zaleca się, by takie regulatory montować w kuchniach, łazienkach czy WC, gdzie poziom wilgotności jest większy. Nie oznacza to jednak, że nie znajdują one zastosowania także w innych pomieszczeniach. Jakie jeszcze są sposoby na pozbycie się wilgoci w domu?

Nawiewniki przy oknach

Jednym ze sposobów walki z wilgocią w domu jest zamontowanie nawiewników przy oknach. Pozwolą one na usunięcie „zużytego” powietrza. Bardzo ważne jest też zwykłe wietrzenie pomieszczeń. Należy robić to codziennie przez kilka minut, nawet w sezonie zimowym.

Odpowiednie ogrzewanie

Chcąc, by pleśń nie pojawiła się w naszym domu, nie można zapominać o właściwym ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym. Dotyczy to ocieplania wszystkich pomieszczeń, nie tylko tych, które są aktualnie użytkowane. To częsty błąd właścicieli dużych domów, który wynika z chęci oszczędności.

Okap w kuchni

Istotny jest także sposób gotowania. Zaleca się, by przykrywać garnki podczas gotowania. Warto też zainwestować w sprawny okap, który poradzi sobie z nadmiarem wilgotnego powietrza w kuchni.

Osuszacze powietrza

Obniżyć wilgotność w mieszkaniu można za pomocą osuszaczy powietrza. Wybór takich urządzeń jest ogromny, a ceny są zróżnicowane. Przy przeglądaniu osuszaczy, warto wziąć pod uwagę ich stopień wydajności, by urządzenie faktycznie było skuteczne w danym pomieszczeniu. Istotny jest także poziom generowanego hałasu. Niektóre modele mogą być nieco głośne przy użytkowaniu. Lepiej sięgać po osuszacze, które będą wytwarzały dźwięki na poziomie 35 dB., co zapewni komfortowe użytkowanie.

Similar Posts