Porady

Pilarki elektryczne – poznaj zastosowania, rodzaje

Pilarki elektryczne - poznaj zastosowania, rodzaje

Pilarki elektryczne to narzędzia, które mają bardzo wiele różnych zastosowań. Są dostępne w różnych odmianach, dzięki czemu z ich pomocą można ciąć zarówno surowe drewno, płyty meblowe, kamień czy płytki ceramiczne. Zobaczmy, gdzie jeszcze można wykorzystać pilarki elektryczne i jak wybrać odpowiedni model dla siebie.

Pilarki elektryczne – zastosowanie

Pilarki elektryczne znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Bez wątpienia jest to niezbędne wyposażenie każdego zakładu stolarskiego, kamieniarskiego czy glazurnika. Sprawdzi się również przy pracach remontowo-budowlanych, bo z jej pomocą można dociąć m.in. płytki ceramiczne, panele podłogowe, deski, płyty osb czy inne elementy używane przy aranżacji wnętrz. W zależności od rodzaju pilarki można nią ciąć różne elementy, a możliwość zmiany ostrza czy tarczy tnącej daje możliwość wykorzystania jednej pilarki elektrycznej do różnych prac.

Pilarki elektryczne znajdują również zastosowanie przy cięciu elementów stalowych, np. przy tworzeniu konstrukcji stalowych, montażu ogrodzeń czy innych pracach wymagających dokładnego docinania elementów metalowych.

Pilarki elektryczne – rodzaje

Przeglądając pilarki elektryczne można zauważyć, że znacząco różnią się one między sobą. Można wybrać pilarki elektryczne tarczowe, w których elementem tnącym jest tarcza. Można znaleźć pilarki elektryczne stołowe, w których do cięcia również służy tarcza, a różnią się od tych pierwszych tym, że są zamocowane do postumentu, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie przecinanym materiałem.

Wśród pilarek elektrycznych znajdują się również ukośnice, czyli pilarki, które służą do cięcia pod określonym kątem. Przydają się one szczególnie do precyzyjnego docinania listew podłogowych, dekoracyjnych czy docinania płytek w taki sposób, by ładnie wyglądały na styku dwóch ścian.

Mianem pilarki elektrycznej z pewnością można nazwać również piły szablaste, z charakterystycznym nieco zakrzywionym ostrzem. Dzięki takiej konstrukcji ostrza i dość długiemu korpusowi, z pomocą piły szablastej można przeciąć nawet trudno dostępne elementy.

Pilarki elektryczne to również elektryczne piły łańcuchowe, które są chętnie wybieraną alternatywą dla pił łańcuchowych spalinowych. Są lżejsze, bardziej poręczne i zdecydowanie ciszej pracują niż piły łańcuchowe spalinowe. Można z nich korzystać nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach, co doceniają szczególnie ci, którzy mają szopę na drewno i chcą w niej przygotować sobie drewno do rąbania, bez konieczności wyciągania go na zewnątrz.

Jak wybrać pilarkę elektryczną?

Wybierając pilarkę elektryczną trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie będzie jej najczęstsze przeznaczenie. Jeśli ma to być sprzęt służący do przecinania większych elementów z płyty czy drewnianych i pilarka ma być stosowana w jednym miejscu, to najlepszym wyborem może być wybór pilarki elektrycznej stołowej. Jeśli ma być ona używana w różnych miejscach, np. na różnych budowach, i konieczne jest docinanie elementów pod kątem, to lepiej może sprawdzić się ukośnica.

Przed zakupem pilarki elektrycznej warto sprawdzić również średnicę tarczy. Pilarki elektryczne mogą mieć tarcze o średnicy od 165-235 mm, a wybór wielkości tarczy wpływa również na maksymalną głębokość cięcia oraz możliwy do odchylenia kąt od pionu. Zdecydowana większość modeli pilarek umożliwia odchylenie ostrza w bok maksymalnie do kąta 45°, ale są i takie, które pozwalają odchylić tarczę nawet do kąta 57°.

Przy zakupie pilarki łańcuchowej należy zwrócić uwagę na długość ostrza, po którym porusza się łańcuch. Im dłuższe ostrze, tym większe kawałki drewna będzie można przecinać, ale jednocześnie, tym cięższa będzie pilarka. Warto zatem poszukać złotego środka i znaleźć pilarkę, która pozwoli na cięcie drzew o dużej średnicy, a jednocześnie nie będzie zbyt ciężka.

Pilarki elektryczne – rodzaje tarcz

W pilarkach elektrycznych do cięcia są wykorzystywane ostrza, ale również tarcze tnące. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór rodzaju tarczy do materiału, który ma być cięty. Inne są tarcze do cięcia drewna, inne do cięcia metalu, a jeszcze inne do płytek ceramicznych czy kamienia. Odpowiedni dobór tarczy pozwoli szybko i sprawnie przeciąć wybrany element bez ryzyka, że ostrze stępi się przy pierwszej próbie cięcia. Cięcie z użyciem pilarki elektrycznej wymaga zatem podstawowej znajomości rodzajów tarcz. Korzystając z niedopasowanych tarcz można nie tylko zepsuć tarczę, ale również uszkodzić przecinany materiał, bo powstaną na nim brzydkie strzępy i cięcie nie będzie idealnie równe.

Patrząc na możliwości, jakie daje stosowanie pilarek elektrycznych, szeroki wybór różnych modeli i wygodę użytkowania, bez wątpienia można stwierdzić, że jest to sprzęt dla profesjonalistów, którzy potrzebują ciąć dokładnie i precyzyjnie. Z pewnością znajdzie również swoje zastosowanie w warsztacie zapalonego majsterkowicza i miłośnika DIY, który potrzebuje od czasu do czasu wsparcia niezawodnych narzędzi do cięcia.

Similar Posts