Budowa

Czym charakteryzują się domy tanie w budowie?

Czym charakteryzują się domy tanie w budowie?

Właściwie każdy inwestor chciałby, żeby budowany przez niego dom był tani w budowie. Co to jednak w ogóle oznacza? Można przecież podejść do tego zagadnienia na dwa sposoby.

Niski może być ogólny koszt wykonania projektu. Jeśli zdecydujemy się na budowę niewielkiego obiektu, wydamy niewiele, nawet jeśli cena materiałów i robocizny będzie dość wysoka. Istnieją też projekty domów o dużej powierzchni, które zostały pomyślane jako oszczędne w budowie. Wydaje się, że ten drugi rodzaj bardziej odpowiada intuicyjnej definicji “domu taniego w budowie”. Jakie cechy się na niego składają?

Piętrowy czy parterowy?

Najbardziej oszczędne są domy z poddaszem. Posiadają bowiem wiele zalet domu piętrowego, ale nie wymagają tworzenia osobnego systemu ścian. Nie wydajemy również pieniędzy na dodatkowe ocieplenie i strop. Jeśli nie nie będą Ci przeszkadzać skosy, które przekładają się na mniejszą funkcjonalność pomieszczeń (może masz pomysł, by temu zaradzić) będzie to najbardziej rozsądny pod względem finansowym wybór. Największym problemem będzie znalezienie odpowiednich mebli (warto o tym pamiętać, ponieważ koszt ich dostosowania może być dość duży). Mieszkanie na poddaszu może być też nieco uciążliwe dla osób bardzo wysokich.

Jaki typ dachu powinien mieć tani w budowie dom?

dachtaniegodomu

O koszcie budowy domu w dużej mierze decyduje rodzaj zadaszenia. Im prostsza konstrukcja, tym mniej pieniędzy wydamy na materiały i robociznę. Warto więc decydując się na dom tani w budowie zwrócić uwagę na projekty domów o dachach dwuspadowych, najlepiej takich o nachyleniu 30 stopni. Unikamy w ten sposób wykonania wielu elementów, dekoracji i obróbek. Praca dekarza będzie trwała krócej, będzie też łatwiejsza, a co za tym idzie – tańsza.

Czy dom tani w budowie może mieć piwnicę?

Kwestia podpiwniczenia jest w budownictwie jedną z najbardziej kontrowersyjnych. Korzyści z posiadania częściowej lub pełnej piwnicy są niezaprzeczalne – możemy w niej przechowywać żywność, urządzić pralnię albo kotłownię. Niestety, koszt wykonania piwnicy może stanowić nawet jedną trzecią ceny budowy domu. Jeśli Twój styl życia powoduje, że powierzchnia znajdująca się pod ziemią nie jest Ci potrzebna, a Twój dom ma być tani w budowie, zrezygnuj z piwnicy.

stawianiefundamentow

Przeglądając projekty domów, musisz potraktować oszczędność budowy jako jedną z cech, podobnie jak powierzchnia czy styl architektoniczny. Jeśli wybór domu taniego w budowie jest dla Ciebie ważny, z łatwością znajdziesz poświęcone takim obiektom kategorie na stronach architektów.

Similar Posts