Porady

Osuszanie wilgoci technologicznej

W procesie stawiania murów nowego budynku, czy to domu jednorodzinnego, budynku wielorodzinnego, czy obiektu użyteczności publicznej czas jest składnikiem mocno oddziaływującym na całkowity koszt budowy. Im dłuższy, tym koszty budowy rosną. Na szczęście dla deweloperów lub inwestorów indywidualnych technologia przychodzi im z pomocą i proponuje rozwiązania usprawniające proces budowana lub znacząco je usprawniające. Jednym z takich rozwiązań jest osuszanie wilgoci technologicznej.

Czym jest wilgoć technologiczna?

W trakcie budowy w mury, na różnych etapach wpompowywane są ogromne ilości wody. Proces ten jest nieunikniony i nie ma możliwości, aby stawiać budynek metodami tradycyjnymi bez współudziału wody. Do tego dochodzi jeszcze wykańczanie pomieszczeń, na które składa się tynkowanie, czy układanie wylewek. Po zamknięciu budynku, czyli ułożeniu pokrycia dachowego i montażu okien oraz wykonaniu tynków i wylewek należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aby wilgoć tzw. technologiczna mogła bezpiecznie wyparować. Takie proces nazywamy suszeniem poprzez parowanie. Ile czasu potrzeba na osuszenie wilgoci technologicznej z murów w niewielkim domu jednorodzinnym? Nawet kilka miesięcy, ale i to będzie zależało od pogody, czy wielkości pomieszczeń. Bez dwóch zdań oczekiwanie na zakończenie całego procesu schnięcia będzie długotrwałe, a co za tym idzie opóźni ono całe przedsięwzięcie i przysporzy dodatkowych kosztów.

Konsekwencje kontynuacji prac bez osuszenia ścian

Kontynuacja prac bez pozbycia się wilgoci budowlanej grozi poważnymi konsekwencjami. Nawet jeśli mury będą gołym okiem suche, woda zgromadzona w głębszych warstwach ścian i posadzek wcześniej, czy później ponownie da o sobie znać i doprowadzi do trwałego uszkodzenia parkietu, powłok na ścianach, czy innych materiałów ułożonych na podłogach. Rozpoczęcie prac w pomieszczeniach o dużej wilgotności będzie skutkowało szkodami w materiale, a na ścianach pojawią się wykwity pleśni oraz grzyby. Dodatkowo przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach jest również niezdrowe, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Jak usunąć z budynku wilgoć budowlaną?

Firmy budowlane zazwyczaj nie posiadają na stanie profesjonalnych urządzeń do osuszania, dlatego zawczasu warto rozejrzeć się za firmą zajmującą się osuszaniem, aby  skrócić do minimum przestoje na budowie, a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wbrew temu, co pierwsze pojawia się w głowie na myśl o zatrudnieniu dodatkowych wykonawców, to tak, szybkie i efektywne pozbycie się wilgoci technologicznej to oszczędność!

Firmy zajmujące się osuszaniem, zazwyczaj posiadają również wypożyczalnie takiego sprzętu i bez problemów doradzą, dokonają pomiarów wilgotności i dostarczą takie osuszacze i w takiej ilości, która pozwoli na bezpieczne, ale sprawne usunięcie wilgoci technologicznej. Profesjonalne doradztwo ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, ponieważ zbyt mała ilość lub mało wydajne osuszacze spowolnią cały proces lub uczynią osuszanie nieefektywnym.

Osuszanie budynku z wilgoci budowlanej

Na początku trzeba ustalić, jaka ilość osuszaczy jest niezbędna, następnie należy zamknąć szczelnie wszystkie okna oraz drzwi, a także dopływy powietrza z zewnątrz, czyli wszelkie kratki wentylacyjne. Wszystko po to, aby nie wpuszczać do środka dodatkowej porcji wilgoci z zewnątrz. Kolejnym krokiem będzie odpowiednie ustawienie osuszaczy wraz z wentylatorami, a w okresie zimowym dodanie do tego jeszcze nagrzewnic. Aby osuszacze mogły działać prawidłowo potrzebna jest dodatnia temperatura wewnątrz. Na czas osuszania nowo wybudowanego budynku będzie miała wpływ kubatura pomieszczeń oraz stan ich zawilgocenia. Trudno jednoznacznie podać przedział czasowy potrzebny na osuszenie budynku z wilgoci budowlanej. Przyjmuje się, że dla domu o wielkości 100-120m2 potrzeba od 7 do 14 dni pracy osuszaczy, aby uzyskać wilgotność powietrza pozwalającą na kontynuowanie prac wykończeniowych.

Decydując się na osuszanie z wilgoci technologicznej należy pamiętać, że dodatkowe koszty poniesione na wynajęcie osuszaczy zwrócą się w postaci możliwości szybkiego ukończenia prac budowlanych. Niejednokrotnie takie przyśpieszenie na budowie okazuje się potrzebne i konieczne, aby móc kontynuować prace bez zbędnych przerw i przystąpić do użytkowania nieruchomości jak najszybciej.

Autorem artykułu jest firma Osusz.pl z Krakowa oferująca usługi osuszania mieszkań, budynków oraz posiadająca wypożyczalnię wydajnych osuszaczy powietrza.

Similar Posts