Kłódka jest używana przez ludzi już od wielu lat. To doskonała forma zabezpieczenia konkretnego obszaru przed osobami niepożądanymi. Jak się okazuje, typów tego asortymentu może być naprawdę dużo. Ich dobór nie jest zależny wyłącznie od rozmiaru mechanizmu, zabudowy i pałąka. Wpływ na ostateczną decyzję powinny mieć zdecydowanie inne czynniki, do których opisu przejdziemy w poniższym artykule. Zapraszamy!
Rodzaj mechanizmu – jakie wyróżniamy?
Najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w kontekście doboru kłódki jest sam rodzaj mechanizmu. W tym sektorze wyróżnia się oczywiście typy tzw. „na klucz” oraz szyfrowe. Wybór w tym przypadku jest zależny od klienta. To on musi zdecydować, czy preferuje nieustanne noszenie ze sobą klucza, czy też trzymanie kodu w swojej pamięci bądź gdzieś na kartce. Z doświadczenia wiemy, że kłódki szyfrowe stosuje się jednak w miejscach monitorowanych, gdzie długi czas „grzebania” przy kodzie może okazać się dla kogoś podejrzany. Do takich miejsc należą chociażby sale fitness czy placówki publiczne.
Do zamknięcia chociażby garażu czy innego terenu, zdecydowanie bardziej zaleca się korzystanie z kłódek otwieranych i zamykanych na klucz. To dużo bardziej bezpieczne rozwiązanie dające pewność, że żadna osoba niepożądana nie poradzi sobie ze zdjęciem zabezpieczenia.
Budowa kłódki – czym różnią się poszczególne konstrukcje?
Większość z nas może kojarzyć wyłącznie jeden rodzaj kłódki, a mianowicie pałąkowy. Nie ma w tym absolutnie nic złego, gdyż typ ten jest najbardziej rozpoznawalny i wszędzie tam, gdzie kłódka przedstawiona jest w sposób graficzny, występuje właśnie symbol pałąkowy. Typ ten charakteryzuje się zakrzywionym uchem o różnej długości. Służy przeważnie do zabezpieczania piwnic, drzwi magazynowych bądź też garaży. Większość takich kłódek posiada wysoki stopień bezpieczeństwa, choć wbrew pozorom nie jest to najbardziej solidna konstrukcja.
Zdecydowanie, najlepsze kłódki to rodzaje trzpieniowe. Mają one zdecydowanie najwyższy poziom bezpieczeństwa i odznaczają się trudną do zniszczenia budową. Mianowicie, ucho w tym przypadku ma kształt prosty, a jego umiejscowienie i budowa uniemożliwia jakiekolwiek przecięcie. Zaleca się używanie takich kłódek w miejscach, gdzie przechowywane jest bardziej wartościowe mienie, aby zwiększyć pewność odnośnie jego bezpieczeństwa. W połączeniu z dobrym materiałem wykonania, modele trzpieniowe będą zdecydowanie uważane za najlepsze kłódki spośród wszystkich dostępnych w ofercie producentów.
Materiały wykonania kłódek
Oczywiście, w przypadku wyboru kłódki należy zwrócić uwagę na jej materiał wykonania. Korpus wytwarza się zazwyczaj z żeliwa bądź mosiądzu. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej trwała, jednak jej cena również jest wyższa. Dobra jakość wykonania kłódki żeliwnej również powinna pomóc w przypadku ochrony swojego wyposażenia. Pamiętajmy jednak, aby wybierać wyłącznie sprawdzone wyroby, gdyż jak wiadomo – na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać.