Porady

Jakie właściwości i zastosowanie ma siatka polietylenowa?

Jakie właściwości i zastosowanie ma siatka polietylenowa?

Siatki z tworzyw sztucznych są stosowane w bardzo wielu dziedzinach działalności. Nie ma się czemu dziwić – są lekkie i solidne, a jednocześnie łatwe do zamontowania i stosunkowo niedrogie. Trzeba jednak wybrać odpowiedni typ materiału, z którego jest wykonana taka konstrukcja. Dużą popularnością cieszy się siatka polietylenowa. Czym się wyróżnia i gdzie można ją zastosować? Wyjaśniamy.

Siatka polietylenowa, czyli co?

Siatka polietylenowa to, jak można się domyślić, siatka, która została wykonana z polietylenu (PE), najczęściej tego o wysokiej gęstości (HDPE). Sam polietylen to polimer etenu.

Polietylenowa siatka jest bardzo łatwa do rozpoznania – ma węzłową konstrukcję, co oznacza, że pomiędzy oczkami znajdują się wyraźne węzły. Same otwory siatki mają też specyficzny kształt rombów – w przeciwieństwie do kwadratów, które tworzą siatki polipropylenowe.

Jednak budowa to nie jedyna cecha charakterystyczna siatek polietylenowych. Warto również wskazać, że są one:

  • twarde i sztywne, co przekłada się na doskonałą odporność na duże obciążenia,
  • mało podatne na odkształcenia, przez co dobrze spisują się podczas długotrwałego użytkowania,
  • wodoodporne – materiał nie chłonie wody, co sprawia, że nie ulega pleśnieniu ani uszkodzeniu pod wpływem wilgoci, a poza tym nie zwiększa swojego ciężaru; to ważne, zwłaszcza, wówczas gdy siatka jest zawieszona na dużej wysokości,
  • neutralne chemicznie – nie wchodzą w reakcje z solami oraz kwasami, przez co są bezpieczne do stosowania również w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, a także spożywczym.

Ponadto, z uwagi na to, jak wiele możliwości produkcyjnych daje sam polietylen, siatki PE są dostępne w bardzo rozległej gamie wariantów kolorystycznych i rozmiarowych. A to przekłada się na bardzo bogate spektrum zastosowań.

Gdzie może być wykorzystana polietylenowa siatka?

To bardzo uniwersalne rozwiązanie, z którego można skorzystać w niemal każdej branży. Oto kilka przykładowych zastosowań, jakie może mieć siatka polietylenowa. Producent, taki jak np. Sieci-Siatki, może zaproponować mnóstwo rozwiązań.

Siatka polietylenowa na woliery

Woliery to osłonięte przestrzenie przeznaczone na chów zwierząt, a w szczególności ptaków. Polietylenowa siatka na woliery pozwala ochronić drób czy ptaki tropikalne m.in. przed kontaktem z drapieżnikami i innymi zwierzętami, ale także przed nadmiernym wiatrem. 

Ogrodnicza siatka polietylenowa

Siatka polietylenowa, zwłaszcza taka, która została dodatkowo zabezpieczona przed promieniowaniem UV, to świetne rozwiązanie do sadów czy ogrodów. Można ją wykorzystać np. do zacienienia szklarni czy ochrony sadzonek przed ptakami.

Sportowa polietylenowa siatka

Siatki polietylenowe mogą służyć zarówno na wewnętrznych, jak i zewnętrznych boiskach – np. jako piłkochwyty, siatki wydzielające strefy boiska czy element odgradzający widownię od pola gry. Odpowiednio dobrany rozmiar oczek zapobiegnie wydostaniu się piłki czy krążka poza obszar prowadzenia rozgrywek.

Siatki transportowe z PE

Przy pomocy siatki polietylenowej można zabezpieczyć m.in. przyczepy przewożące kruszec i inne materiały sypkie, a także całe kontenery.

To oczywiście tylko przykładowe możliwości, jakie daje siatka polietylenowa. Pewne jest jedno: to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które zawsze warto wziąć pod uwagę. Sprawdź stronę producenta siatek: https://sieci-siatki.pl/

undefined

Similar Posts