Porady

Rozwiązania klimatyzacyjne polecane dla biur

Rozwiązania klimatyzacyjne polecane dla biur

Komfortowe warunki pracy to lepsza wydajność i zadowolenie pracowników. Zbyt wysoka temperatura może wręcz ochłodzić zapał pracowników i spowodować brak efektywności. Zapewnienie jak najlepszego środowiska do pracy sprowadza się między innymi do instalacji klimatyzacji. Sprawdźmy, jakie rozwiązania są najbardziej polecane do biur. Z naszego dzisiejszego wpisu dowiesz się wszystkiego o instalacji klimatyzacji do biura.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja ma za zadanie pobrać powietrze z pomieszczenia, doprowadzić je do zadanej temperatury i oddać. Tego typu systemy pozwalają osiągnąć komfort cieplny we wnętrzu, ale oprócz tego oczyszczają powietrze i zapewniają jego prawidłową wilgotność. Nikogo z pewnością nie dziwi biurowa klimatyzacja. Katowice, Chorzów czy inne śląskie miasta szczególnie latem notują wysokie temperatury. Dlatego też instalacja klimatyzacji w takich miejscach to praktycznie standard. Jak działa takie urządzenie? Zacznijmy od jego budowy. Klimatyzacja składa się z takich elementów jak:

 • wymiennik ciepła,
 • sprężarka,
 • wentylatory.

Przez te wszystkie elementy nieustannie krąży czynnik roboczy. Najpierw pobiera go sprężarka. Po sprężeniu zostaje przetransportowany do skraplacza. Wówczas następuje zmiana stanu roboczego w ciekły. Kolejno płynie do parownika, gdzie przekształca się w parę suchą. Podczas tych wszystkich zmian oddaje ciepło. Dzięki temu klimatyzator może ochłodzić powietrze i oddać je do pomieszczenia.

Warto pamiętać, że klimatyzacja nie działa tak, jak wentylacja. Chociaż można odnieść takie wrażenie, urządzenie to nie doprowadza świeżego powietrza do wnętrza. Jedynie nieustannie przetwarza to znajdujące się już wewnątrz. Dopływ świeżego powietrza możliwy jest przez wentylację. Obydwa te systemy powinny być sprawne, konserwowane regularnie i wzajemnie uzupełniać się w biurach.

Klimatyzacja do biura – przegląd rozwiązań

Jaka klimatyzacja w Katowicach najchętniej wybierana jest do biura? Najczęściej wybierane urządzenia to klima kasetonowa, kanałowa lub ścienna. Czym różnią się poszczególne rozwiązania?

 • Klimatyzacja kanałowa do biura

Klimatyzacja kanałowa do biura to idealny system do dużych powierzchni. Jest ekonomiczna, wydajna, a do tego dobrze prezentuje się wizualnie. Na widoku są wyłącznie wyloty doprowadzające schłodzone powietrze, natomiast kanały powietrzne znajdują się w ścianach lub pod sufitem. Skoro ten typ wydaje się najlepszy, to dlaczego stosuje się go stosunkowo najrzadziej? Ma jedną poważną wadę. Przewody instalacyjne przechodzą przez przegrody budynku, dlatego trzeba ją zaprojektować na etapie jego projektowania.

 • Klimatyzatory ścienne

Klimatyzatory ścienne w biurach charakteryzują się wysoką sprawnością i cichą pracą. Nowoczesne klimatyzatory ponadto mają przyjemny design. Charakteryzują je również niewielkie rozmiary, a do tego są proste w obsłudze oraz serwisowaniu. Należą do kategorii urządzeń typu split i składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej.

 • Klimatyzatory kasetonowe

Jednymi z popularniejszych urządzeń w biurach są klimatyzatory kasetonowe. Montuje się je w sufitach podwieszanych, dzięki czemu łatwo można ukryć wszelkie przewody. Często wykorzystuje się sufity podwieszane o tej samej nazwie – kasetonowe. Można wręcz powiedzieć, że jest to połączenie idealne i wprost dla siebie stworzone. Jeden kaseton ma wielkość klimatyzacji, a każdy kaseton znajdujący się obok można łatwo wyjąć, dzięki czemu dostęp do jednostki klimatyzacji jest prosty.

Od czego zależy klimatyzacja do biura?

Na co warto zwrócić uwagę, dobierając klimatyzację do biura w Katowicach? To takie czynniki jak:

 • charakterystyka pomieszczeń do ochłodzenia – kształt, rodzaj, liczba,
 • metraż biura,
 • miejsce montażu,
 • stopień nasłonecznienia pomieszczeń biurowych wraz z liczbą i powierzchnią okien,
 • liczba pracowników,
 • liczba sprzętów,
 • lokalizacja biura.

Moc klimatyzacji w biurze

Dobór klimatyzacji do biura nie jest taki prosty. Często przestrzenie biurowe składają się z kilku dużych pomieszczeń, tzw. open space, które nie są oddzielone od siebie drzwiami, a wyłącznie ściankami czy nawet półściankami. Niekiedy pomieszczenia wyglądają na prawidłowo wydzielone i posiadają drzwi, jednak ściany nie sięgają sufitu. Wówczas dobór klimatyzacji jest utrudniony i stosuje się urządzenia o znacznie większej mocy. Istotna jest też liczba sprzętów RTV i AGD w biurze, które także emitują ciepło. Warto przewidzieć przyszły rozwój firmy i zaplanować klimatyzację, uwzględniając perspektywę zatrudnienia dodatkowych pracowników, a wraz z nimi pojawienia się dodatkowych laptopów, komputerów i monitorów.

Wyliczyliśmy średnie zapotrzebowanie na energię klimatyzatorów w zależności od metrażu jednego pomieszczenia. Dane te jednak mają wyłącznie charakter poglądowy, ponieważ wiele zależy od nasłonecznienia biura, układu ścian czy liczby pracowników.

 • 20-30 m2 – 2,5 kW
 • 30-40 m2 – 3,5 kW
 • 40-60 m2 – 5,0 kW
 • 60-100 m2 – 7,0 kW
 • powyżej 100 m2 – 10,0 kW

Dobranie urządzenia o mocy niższej niż zaleca producent, skutkuje mniejszą wydajnością klimatyzatora, wysokimi rachunkami za prąd i skróceniem jego żywotności. Urządzenie o za dużej mocy schłodzi odpowiednie pomieszczenie, ale również będzie droższe – tak, jeśli chodzi o koszt prądu, jak i zakupu samego mieszkania.

Klimatyzacja a efektywność pracowników

Chcielibyśmy jeszcze poruszyć jedną ważną kwestię. Klimatyzacja to urządzenie, które ma ogromny wpływ na pracowników. Jak mówi specjalista z firmy WASO Klim – klimatyzacja w Chorzowie i okolicach:

Klimatyzacja zapewnia warunki, które sprzyjają efektywnej pracy. Warto zadbać o komfort pracowników i pozwolić im pracować w optymalnej temperaturze. Szczególnie ważne jest to latem, choć warto pamiętać, że niektóre z tych urządzeń posiadają też funkcję grzania. Klimatyzatory mają też kilka dodatkowych cech. Filtrują powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu jest ono czystsze. Jest to zbawienie dla alergików. Oprócz tego redukują poziom wilgoci w biurze i tworzą komfortowe środowisko pracy. Większość klimatyzatorów jest prosta w obsłudze, więc pracownicy sami przy pomocy pilota będą w stanie regulować parametry urządzenia.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nowoczesne pomieszczenie biurowe bez klimatyzacji. W nowych budynkach systemy te planowane są już nawet na etapie ich projektowania. Jeżeli więc zależy Ci na komforcie pracowników oraz ich wydajności – koniecznie zadbaj o to, aby w przestrzeni biurowej pojawiła się klimatyzacja o odpowiedniej mocy.

Similar Posts