Porady

Ogrzewanie domu tanie i ekologiczne? Sprawdzamy kotły na ekogroszek 5. klasy

Ogrzewanie domu tanie i ekologiczne? Sprawdzamy kotły na ekogroszek 5. klasy

Jednym z popularniejszych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu są niezmiennie kotły na ekogroszek. Obecnie jednak do sprzedaży oraz instalacji dopuszcza się jedynie piece 5 klasy, które gwarantują niską emisję. Jeśli właśnie planujesz termomodernizację lub budujesz dom i wybierasz kocioł, sprawdź co dokładnie oznacza 5. klasa i czy kocioł na ekogroszek to rzeczywiście ekonomiczne i przyjazne środowisku rozwiązanie.

Jakie są normy dla 5 klasy kotłów na ekogroszek?

Piece na ekogroszek muszą obecnie spełniać normy PN – EN 303-5:2015 dla urządzeń 5. klasy. Co to dokładnie oznacza? Otóż kotły z ręcznym załadunkiem paliwa nie mogą emitować więcej niż 60 mg / m3 cząstek stałych, 30 mg / m3 organicznych związków gazowych i 700 mg / m3 tlenków węgla. W przypadku nowocześniejszych, bowiem zautomatyzowanych kotłów z podajnikiem, jakie znaleźliśmy na https://kotlarstwo.co/kotly-na-ekogroszek.html, normy te wynoszą 40 mg / m3 cząstek stałych, 20 mg / m3 organicznych związków gazowych i 500 mg / m3 tlenków węgla. Przyjęte normy mają na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń i tak rzeczywiście jest. Najnowocześniejsze kotły na ekogroszek emitują bowiem nawet trzykrotnie mniej pyły i pięciokrotnie mniej organicznych związków gazowych. Wynik w zakresie emisji tlenku węgla jest z kolei zredukowany sześć razy. Wszystkie wyniki otrzymano w porównaniu z kotłami klasy trzeciej, które mimo iż nie mogą być już instalowane, to jednak wciąż bywają w użytku.

Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu spełniającym obowiązujące normy emisji, a do tego chcesz, aby wybrany piec był w pełni ekologiczny, wybierz kocioł z certyfikatem Ecodesign.

Ekonomicznie i ekologicznie, czyli z certyfikatem Ecodesign

Kocioł będzie urządzeniem w pełni ekologicznym i ekonomicznym, łącząc niską emisję zanieczyszczeń z wysoką sprawnością. Takie kryteria spełniają kotły na ekogroszek z podajnikiem certyfikowane według najbardziej restrykcyjnej normy PN-EN 303-5:2015 oraz unijnej normy ekoprojektu ECODESIGN. Tutaj dodatkowym wymogiem dla kotłów jest ograniczenie emisji tlenku azotu do nie więcej niż 350 mg / m3. Zmniejszenie emisji dotyczy zarówno pracy z mocą nominalną, jak i zredukowaną.

Dlaczego jeszcze piec na ekogroszek z podajnikiem jest tanim sposobem na ogrzanie domu? To kwestia automatyki. Po prostu piece z podajnikiem minimalizują zapotrzebowanie na paliwo i same decydują, ile potrzeba go na zapewnienie określonej temperatury w domu. Nowoczesne sterowniki dostosowują tutaj dziesiątki parametrów tak, aby praca kotła najpełniej odpowiadała instalacji CO, preferencjom użytkowników, a nawet zmieniającym się warunkom pogodowym. Dodatkowo ekogroszek to wydajny materiał opałowy – wysokoenergetyczny oraz z niską zawartością siarki. Dzięki temu koszt eksploatacji pieca nie jest wysoki, a samo jego użytkowanie bardziej komfortowe. Podczas spalania ekogroszku powstaje bowiem niewielka ilość popiołu. 

Similar Posts