Porady

Mikroelektrownia na dachu, czyli jak działaja fotowoltaika

Mikroelektrownia na dachu, czyli jak działaja fotowoltaika

W czasach, gdy otaczamy się coraz większą liczbą urządzeń elektronicznych, nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu wydaje się czymś niewyobrażalnym. Rosnąca ilość sprzętów, które wymagają zasilania prądem, a także coraz wyższe ceny energii sprawiają, że wzrastają także nasze rachunki. Z tego też względu wiele osób poszukuje tańszych alternatyw na pozyskanie energii elektrycznej. Jedną z najbardziej popularnych jest fotowoltaika, czyli produkcja energii ze słońca. Ty również rozważasz inwestycję w instalację fotowoltaiczną? Świetnie! Najpierw jednak dowiedz się nieco więcej o jej działaniu!

Działanie instalacji fotowoltaicznej

O tym, że instalacja fotowoltaiczna produkuje energię ze słońca już wiesz. A zastanawiałeś się kiedykolwiek jak to w ogóle jest możliwe? W uproszczeniu odbywa się to w następujący sposób: promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które składają się z wielu, połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, w wyniku którego energia promieniowania słonecznego jest przekształcana w energię elektryczną. Dzieje się to dzięki materiałowi półprzewodnikowemu (najczęściej krzemu), z którego zbudowane są ogniwa. Materiał ten pod wpływem dostarczania energii ze słońca zmienia swoje właściwości fizyczne z izolatora w przewodnik, co oznacza, że zaczyna przewodzić ładunek elektryczny. Wytworzony przez panele prąd stały trafia do falownika, który zamienia go na prąd przemienny, czyli taki, jaki płynie w naszych domowych gniazdkach. Nie brzmi skomplikowanie, prawda? Warto jeszcze dodać, że wyprodukowana w ten sposób energia, która nie zostanie przez nas wykorzystana do zasilenia domowych urządzeń, zostaje zmagazynowana w sieci energetycznej. O tym, jak możemy ją wykorzystać, powiemy nieco później.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – nowa definicja

Wiesz już, jak działa instalacja fotowoltaiczna, możesz zatem rozejrzeć się za taką, która zaspokoi potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Aby dobrać rodzaj oraz moc fotowoltaiki do swoich indywidualnych potrzeb musisz obliczyć, ile energii elektrycznej zużywasz średnio w ciągu roku. Ta wartość natomiast będzie uzależniona m.in. od tego z ilu i jakiego rodzaju sprzętów zasilanych energią elektryczną korzystasz. Dobór mocy naszej instalacji nie jest prostym zadaniem, jednak wsparcie w tym zakresie możemy otrzymać od firm energetycznych, które posiadają w swojej ofercie usługi związane z fotowoltaiką. Należy do nich m.in. innogy Polska, która zapewni nam nie tylko wsparcie w wyborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej ale również jej montażu. 

Według szacunków, do pokrycia 1000 kWh energii potrzebujesz instalacji o mocy 1 kWp. W większości przypadków optymalna okaże się instalacja o mocy od 3 do 5 kWp, która jest w stanie bez problemu zaspokoić potrzeby 3-4 osobowej rodziny. W tym przypadku mowa o mikroinstalacji fotowoltaicznej. Czym jednak jest mikroinstalacja? 

Zgodnie z obowiązującą obecnie Ustawą o odnawialnych źródłach energii za mikroinstalację uznaje się:

  • instalację, której łączna zainstalowana moc nie przekracza 50 kWp
  • instalację, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym (maksymalnym napięciu prądu elektrycznego) niższym niż 110 kW. lub gdy jej moc cieplna w skojarzeniu (ciepło powstałe na skutek jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej) nie przekracza 150 kW.

Warto przy tym wiedzieć, że budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej nie wiąże się z koniecznością pozyskiwania pozwolenia na budowę i to niezależnie czy ma się znajdować na dachu budynku, czy na gruncie. Zgoda będzie od nas wymagana jedynie, jeśli montaż paneli związany będzie wymagał przebudowy domu np. w postaci zmiany konstrukcji dachu.

Ciekawostkę stanowi fakt, że mikroinstalacje o mocy do 10 kW stanowią około 90% wszystkich inwestycji w fotowoltaikę. Łatwo można się zatem domyślić, że montowane są przede wszystkim na dachach domów, czyli wykorzystywane na użytek prywatny.

Ile energii możesz odzyskać z sieci?

Wspomnieliśmy już, że nadwyżka energii zostaje oddana do sieci energetycznej. Pora dowiedzieć się, co dalej się z nią dzieje. Musisz bowiem wiedzieć, że Ustawa o odnawialnych źródłach energii, daje Ci prawo magazynować nadwyżkę wyprodukowanej energii w sieci energetycznej przez rok. W ciągu 12 miesięcy możesz odebrać zmagazynowaną energię w tzw. systemie opustów. W praktyce oznacza to, że w przypadku mikroinstalacji:

  • o mocy do 10 kW możesz odebrać 0,8 kWh za każdy 1 kWh energii oddanej do sieci,
  • powyżej 10 kW opust jest niewiele mniejszy i wynosi 0,7 kWh za każdą 1 kWh energii wprowadzonej do sieci.

Co istotne, od 2019 roku także przedsiębiorcy, mogą skorzystać z systemu opustów, gdyż zostali objęci definicją prosumenta, czyli osoby, która produkuje i jednocześnie zużywa wyprodukowaną energię na własne potrzeby.

Mikroelektrownia na Twoim dachu to korzystne rozwiązanie, które zagwarantuje Ci niższe rachunki za prąd. W związku z tym, że skorzystać możesz z systemu opustów, nie musisz przejmować się, gdy w danym okresie nie wykorzystasz całej wyprodukowanej energii, ponieważ będziesz mógł ją odebrać w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Postaw zatem na fotowoltaikę i ciesz się darmową energią prosto ze słońca!

Similar Posts