Porady

Odpowiednie oświetlenie wnętrza – wszystko, o czym musisz wiedzieć

Odpowiednie oświetlenie wnętrza - wszystko, o czym musisz wiedzieć

Planom nabycia nowego mieszkania często towarzyszą rozmaite wyobrażenia na temat tego, jak przyszły własny kąt będzie wyglądał. Kolor ścian, meble, dodatki, design – przyszły właściciel przegląda dostępne style i układa sobie w głowie obraz tego, co stanie się częścią jego własnego królestwa. Laicy często w wizjach tych pomijają kwestię odpowiedniego oświetlenia. Jednak każdy doświadczony projektant wnętrz wie, jak ważny jest dobór odpowiednich świateł. Jakie są podstawy sztuki doboru odpowiednich lamp do mieszkania lub domu?

Najpopularniejsze sposoby oświetlenia wnętrz

Sklepy meblowe aż roją się od różnego rodzaju lamp. Można stracić głowę, chcąc się w tym wszystkim połapać. Jednak nie należy rezygnować z wysiłków zdobycia ogólnej orientacji w specyfice doboru oświetlenia do swojego mieszkania. Każdy architekt wnętrz zgodzi się, a nawet pewnie uzna je za dosyć banalne, ze twierdzeniem, że odpowiednie naświetlenie przestrzeni domowej jest niezwykle ważne. Nikt nie chce przebywać w pomieszczeniach, w których jest ciemno. By prawidłowo oświetlić swoje wnętrze, trzeba zastosować się do kilku podstawowych zasad.

W pomieszczeniach o dużej przestrzeni priorytetem jest górne światło. Dlatego też pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć projektując przyszłe oświetlenie, jest miejsce umiejscowienia i rodzaj lampy wiszącej. To ona będzie głównym źródłem światła. Nie powinna być jednak źródłem jedynym. Z reguły żyrandolom współtowarzyszą lampy stojące różnego rodzaju i kinkiety.

Warto zadbać także o to, by światło w naszym domu było równomiernie rozłożone. Znaczy to tyle, że powinniśmy unikać sytuacji, w której jakieś partie naszego mieszkania pozostają w ponurym półmroku. Każda przestrzeń użytkowa powinna być naświetlona w sposób optymalny, tak aby korzystanie z niej było możliwie jak najbardziej komfortowe.

Czym kierować się wybierając oświetlenie?

By mieć pewność, że każdy element aranżacji naszego wnętrza będzie spełniał kryteria praktyczne i estetyczne, trzeba myśleć z perspektywy całości. Najlepsze mieszkanie to takie, w którym wszystko jest możliwie jak najbardziej do siebie dopasowane. Dobór lamp powinien być dokonywany w oparciu o aurę, jaką docelowo ma mieć dane pomieszczenie. Wydaje się być oczywiste, że atmosfera salonu cechuje się nieco inną dynamiką niż nastrój, który chcemy osiągnąć w sypialni. Dobierając oświetlenie trzeba mieć ten fakt z tyłu głowy.

Adekwatność oświetlenia nie tyczy się jednak wyłącznie poszczególnych pomieszczeń. Różne pokoje powinny być także w miarę możliwości zharmonizowane między sobą. Taki wymóg związany jest ze strefowością pomieszczeń. Jeśli np. mamy otwartą kuchnię, która płynnie przechodzi w salon, oświetlenie jednego pomieszczenia nie powinno skrajnie kontrastować z drugim. Słowo klucz to w tym kontekście spójność. Wnętrza o charakterze strefowym wymagają zatem podwójnej uwagi.

Czy dobór odpowiedniego oświetlenia musi być trudny?

Doświadczenie wielu osób pokazuje, że w projektowaniu przyszłego mieszkania najrozsądniej jest poradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Nie bez przyczyn aranżacja wnętrz jest czymś, w czym wielu ludzi doskonali się przez całe zawodowe życie. Na szczęście na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę firm, które zrzeszają w swoich szeregach specjalistów od urządzania mieszkań. Coraz większą popularnością cieszą się firmy, które w swojej ofercie oprócz standardowego projektowania wnętrz opartego głównie na pracy architekta, mają także kompleksowe wykończenie pod klucz. Osoby chcące kupić mieszkanie na rynku pierwotnym w Warszawie mogą nie tylko za jednym zamachem otrzymać rozrysowany plan swojego przyszłego zakątka, ale także załatwić wszystkie kwestie związane z pracami remontowymi i wykończeniowymi. Wówczas wszystko – od rozplanowania przestrzeni do zamontowania odpowiedniego oświetlenia – znajdować się będzie w rękach prawdziwych profesjonalistów, którzy od A do Z wykonają mieszkanie.

Artykuł powstał przy współpracy z Moovin Interiors.

Similar Posts