Porady

Po czym poznać okna energooszczędne?

Po czym poznać okna energooszczędne?

Wybierając nowe okna do swojego domu lub mieszkania każdy zawsze się stara, aby były one energooszczędne. Co to oznacza? Okna energooszczędne to takie, które pozwalają zmniejszyć ilość traconego ciepła. Montaż okien energooszczędnych sprawia więc, że udaje się zapewnić w pomieszczeniu lepszą izolacją termiczną. W naszym artykule opisujemy, z jakich elementów składają się nowoczesne okna energooszczędne oraz na co powinno się zwracać uwagę podczas wybierania tego rodzaju stolarki otworowej.

Współczynnik przenikania ciepła Uw

Chcąc kupić okna energooszczędne trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jeden opisujący je parametr użytkowy. Jest nim wartość współczynnika przenikania ciepła Uw. Wyrażana jest ona w W/m2K i informuje o tym, jak dużo ciepła może przenikać przez okno. Im wartość współczynnika Uw jest niższa, tym lepiej, ponieważ dzięki temu będzie się ponosiło mniejsze koszty ogrzewania. Normy wartości współczynnika przenikania ciepła dla stolarki otworowej są dokładnie określone w przepisach unijnych. W przypadku okien dachowych norma wynosi maksymalnie 0,9 W/m2K, natomiast w przypadku okien połaciowych 1,1 W/m2K. Wartości te przez lata ulegały stałym zwiększeniu obostrzeń. Z uwagi na to, że w niedalekiej przyszłości znów mogę się zmienić, wielu producentów okien już dziś wytwarza okna, które charakteryzuje się jeszcze lepszymi parametrami.

Jak zbudowane są okna energooszczędne?

W celu stworzenia stolarki okiennej, która będzie w stanie spełnić tak wysokie wymagania dotyczące izolacji termicznej, niezbędne jest zastosowanie  takich części składowych, które pozwolą zmniejszyć ilość uciekającego ciepła. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy BROS w Buku pod Poznaniem, która jest cenionym producentem stolarki otworowej, działającym nie tylko w Polsce, ale też w zachodniej Europie:

Poziom izolacji cieplnej, jaki są w stanie osiągać nowoczesne okna wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich profili okiennych. Żeby okno mogło zapewnić oczekiwany poziom izolacji cieplnej, konieczne może być zastosowanie głębiej osadzonych profili 3-komorowych. Im głębszy będzie profil okiennym, tym okno będzie cieplejsze. Dodatkowym elementem, jaki znajduje się w profilach okiennych są wkładki termoizolacyjne.

Bardzo ważnym elementem budowy okien energooszczędnych są też profile szybowe. Tak naprawdę to ten element ma największy wpływ na to, jak dobrą izolację termiczną jest w stanie zapewnić okno. Dlatego też obecnie producenci okien starają się, żeby same ramy okienne były jak najmniejsze, a w środku znajdowała się gruba szyba. Najczęściej stosowane są okna z potrójnym oszkleniem. Szyby są od siebie oddzielone ramkami dystansowymi. Powstała przestrzeń jest z kolei wypełniona gazem szlachetnym. Same szyby są też pokrywane powłoką niskoemisyjną, która ogranicza jej przenikalność cieplną.

Similar Posts