Porady

Nowe mieszkanie czy używane? Rynek pierwotny vs rynek wtórny

Nowe mieszkanie czy używane? Rynek pierwotny vs rynek wtórny

Rynek wtórny czy rynek pierwotny? To bardzo często pojawiające się pytanie, stojące praktycznie przed każdym, kto planuje zakup mieszkania. Obydwa rodzaje nieruchomości występują w różnych cenach, mają swoje wady i swoje zalety. Nowoczesne budownictwo i architektura sprawiają, że nowo budowane mieszkania na sprzedaż cieszą się coraz większą atrakcyjnością. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie przyjrzeć się specyfice obydwu rozwiązań.

Mieszkanie na sprzedaż – co trzeba wiedzieć?

Na początku warto sprawdzić, jakie są najważniejsze aspekty towarzyszące zakupowi mieszkania używanego. Z pewnością zaletą może być niższa cena za metr kwadratowy, chociaż wbrew pozorom nie jest to takie pewne. Istnieje bardzo wiele nieruchomości, które utrzymują ceny pomimo starszego budownictwa, słabej izolacji akustycznej czy nawet nieodnowionej klatki schodowej. Nieco innym kazusem są mieszkania w kamienicach, które z innych powodów mogą „trzymać cenę”.

Drugą ważną kwestią jest lokalizacja. Nie tylko w Warszawie mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego są drogie, jeśli są zlokalizowane w centrum. Z drugiej strony to właśnie w takich lokalizacjach z naturalnych przyczyn najtrudniej znaleźć realizowane projekty deweloperskie. Dotychczasowy układ miast i uwarunkowania urbanistyczne nierzadko wymagają do ich powzięcia wyburzenia starszej zabudowy.

 

Mieszkanie na sprzedaż od dewelopera to brak wielu zagrożeń

Powyższa ogólna charakterystyka rynku wtórnego w dużej mierze odpowiada na szereg jeszcze niezadanych pytań. Jednym z ważniejszych do poruszenia tematów jest bezpieczeństwo. Kupując nowe mieszkanie developerskie w Bydgoszczy lub innym mieście, ogranicza się występowanie wielu zagrożeń. O jakich nie do końca pozytywnych niespodziankach mowa?

Wiele kupujących – choć zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu – nie do końca dokładnie sprawdza oglądane mieszkanie na sprzedaż. Warszawa to bardzo szybko rozwijający się i siłą rzeczy największy rynek nieruchomości. W trakcie oględzin należy jednak zachować czujność, nawet jeśli ogląda się dziesiąte mieszkanie z rzędu. Zdarza się, że w nieruchomości, w trudno dostępnym miejscu, zaczął powstawać grzyb lub pleśń. To nie tylko bardzo niebezpieczne zjawisko dla zdrowia, zdecydowanie niewskazane do przebywania w bliskim otoczeniu, ale także rzecz trudna do pozbycia się na zawsze. Powodem powyższych zmian jest przede wszystkim nadmiar wilgoci.

 

Remonty i koszty – mieszkanie na sprzedaż od dewelopera i z rynku wtórnego

Zagrożenie może też czyhać pod stopami potencjalnego kupującego. Stan podłóg, w zależności od roku wybudowania budynku, może pozostawiać wiele do życzenia. Wraz z taką sytuacją do kosztów całkowitych wprowadzenia się należy doliczyć kosztowny remont. O ile odmalowanie ścian jest obecnie bardzo tanie, stworzenie bezpiecznej, funkcjonalnej i estetycznej podłogi nie należy do najniższych kosztów. Osoby, które preferują nie kupować mieszkań z rynku pierwotnego, z pewnością dodadzą, że remont to naturalna kolej rzeczy właśnie w przypadku nowego mieszkania. Pod względem finansowym wiele elementów łatwiej i taniej wykonać jednak od podstaw, niż z kolejnością demontażu obecnych struktur.

Jeśli zaś mowa o kosztach, to należy pamiętać również o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek PCC, gdyż o nim mowa, wynosi 2% wartości od nabywanej nieruchomości. Podobną stawkę może naliczyć agencja nieruchomości pośrednicząca w obrocie. Te wydatki będą pominięte, jeżeli zdecyduje się kupić mieszkanie od dewelopera.

Podsumowując, powyższe przykłady unaoczniają najważniejsze dylematy związane z wyborem nieruchomości. Z jednej strony okazuje się, że nowe mieszkanie z rynku pierwotnego nie musi być wcale droższe od tego z rynku wtórnego. Z drugiej zaś dodatkowe ewentualne komplikacje związane ze stanem mieszkania używanego i koniecznością jego zmiany będą generowały większe koszty. Kupując nowe mieszkanie, unika się wielu zagrożeń i ostatecznie wszystko jest jasne od początku do końca!

Similar Posts