Jak szybko przygotować zaprawę murarską, by jej konsystencja była jednolita i gwarantowała wysoką jakość robót budowlanych? Gwarancją tego jest użycie mieszarki do zapraw. Poznaj rodzaje tych urządzeń i zdecyduj, które najlepiej sprawdzi się w Twojej pracy.
Mieszarka do zaprawy – dla kogo?
Mieszarka do zaprawy to narzędzie niezbęne na każdym placu budowy, a także w każdej firmie remontowej. O ile ręczne przygotowanie zaprawy ma sens w przypadku prostych napraw z wykorzystaniem małej ilości gipsu lub cementu wykonywanych w domu lub ogrodzie, o tyle regularne zarabianie większych ilości zaprawy na co dzień wymaga już użycia profesjonalnego sprzętu, który skróci czas przygotowania i zapewni jej wysoką jakość.
Mieszarka ręczna czy stacjonarna?
Ze względu na mobilność możemy podzielić mieszarki do zapraw na ręczne oraz stacjonarne. Zasadniczymi różnicami pomiędzy tymi rodzajami urządzeń są przebieg pracy oraz jej wydajność. Dowiedz się, kiedy lepszym rozwiązaniem okaże się mieszarka ręczna, a kiedy stacjonarna.
Mieszarki do zapraw ręczne
Mogą mieć różne rozmiary i różną moc, jednak ich zasadniczą cechą jest ręczna obsługa przez operatora. Ergonomiczne uchwyty zdecydowanie ułatwiają pracę, nawet w przypadku mocniejszych i ciężkich mieszarek. Są to bardzo uniwersalne narzędzia, jednak nie pozwalają przygotować w krótkim czasie dużej ilości zaprawy. Lepiej sprawdzą się zatem w firmach remontowych niż na placach budowy. Warto wspomnieć, że dostępne są również duże mieszarki ręczne ze stojakami, których wydajność jest już nieco większa.
Mieszarki stacjonarne
Popularnie nazywane są również betoniarkami. Mieszarki bębnowe przeznaczone są do przygotowywania dużej ilości zaprawy za jednym razem, dlatego są niezbędne na każdej budowie.
Mieszarki – typ zasilania
W przypadku ręcznych mieszarek do zapraw masz do wyboru narzędzia zasilane akumulatorami lub energią sieciową. Czym się różnią i jakie zalety posiadają poszczególne rozwiązania?
- Mieszarki akumulatorowe – zwykle są mniejsze i cechują się niższą mocą niż mieszarki sieciowe. Przeznaczone w większości do prac amatorskich, ponieważ nie są tak wytrzymały jak sieciowe i lepiej sprawdzają się przy mniejszych ilościach zaprawy. Okazują się jednak niezastąpione, gdy zachodzi potrzeba pracy w miejscach bez dostępu do gniazda elektrycznego.
- Mieszarki sieciowe – bardziej wytrzymałe i wydajne od urządzeń na akumulator. Są zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli szukasz narzędzi do regularnej i częstej pracy przy rozrabianiu zaprawy, bowiem ich żywotność jest znacznie dłuższa.
Jeśli używasz mieszarki sporadycznie również lepiej jest zdecydować się na urządzenie zasilane energią sieciową. Wynika to z faktu, że nieużywane akumulatory z czasem tracą swoje właściwości, przez co jedno ładowanie może z czasem wystarczać na coraz krótsze okresy pracy.