Klejenie na gorąco to proces, który sam w sobie ma dużo zalet. Klejenie tą metodą odbywa się najczęściej na dwa sposoby, to jest ręcznie lub mechanicznie. Każdy z tych sposobów ma swoje zalety, jak i wady. Kiedy zatem w procesie klejenia warto postawić na nakładanie ręczne, a kiedy na mechaniczne?
Zalety klejenia na ciepło
Łączenie klejonych powierzchni za pomocą gorącego kleju, niesie ze sobą wiele zalet.
- Mocniejsze połączenie między wybranymi powierzchniami.
- Lepsze dopasowanie ciekłego kleju do nierówności łączonych punktów.
- Szybsza i wygodniejsza praca.
- Możliwość wykorzystania rozwiązań ręcznych (pistoletów) i mechanicznych.
- Łatwe rozpuszczenie kleju, który jest najczęściej dostępny w postaci sztyftu.
Metoda klejenia na ciepło – co wybrać?
Dostępne na rynku urządzenia zbiornikowe do nanoszenia kleju na gorąco mogą pracować w dwóch trybach: ręcznym i mechanicznym. W tym pierwszym przypadku mowa o sytuacji, w której ciekły klej jest podawany za pomocą aplikatora ręcznego. Dzięki temu użytkownik (operator) urządzenia sam decyduje o tym, ile kleju należy w danej sytuacji podać. Alternatywą dla urządzeń obsługiwanych ręcznie są maszyny do pracy mechanicznej, które – dzięki dużemu zbiornikowi i dużej wydajności – są raczej dostosowane do pracy ciągłej. Kiedy jeszcze warto skorzystać z wybranego urządzenia?
Metoda ręczna – zalety i zastosowanie
Dzięki zastosowaniu pistoletu ręcznego użytkownik sam decyduje o tym, ile kleju ma zostać w danym momencie podane. Wydajność topienia tychże urządzeń oscyluje w granicach 4 – 5 kilogramów w ciągu godziny. Oznacza to, że sprzęt ten sprawdzi się nawet w przypadku obsługi dużego procesu produkcyjnego. Ręczne urządzenia zbiornikowe do nanoszenia kleju na gorąco Buehnen pozwalają na dokładną aplikację kleju, dzięki czemu wprawna osoba może stworzyć wytrzymałe połączenie nawet w najbardziej wymagających miejscach. Najważniejsze jest to, że sprzęt ten na bieżąco zapewnia dostęp do rozgrzanego i rozpuszczonego kleju.
Metoda mechaniczna – zalety i zastosowanie
Mechaniczne urządzenia zbiornikowe do nanoszenia kleju są przeznaczone do bardziej zaawansowanych działań. Ich wydajność jest często wyższa niż w przypadku urządzeń sterowanych ręcznie. Warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do urządzeń ręcznych sprzęt maszynowy jest (najczęściej) podłączany za pomocą instalacji trójfazowej. Zaletą metody mechanicznej jest możliwość dużej powtarzalności procesu. Dzięki temu system ten sprawdzi się w roli zaawansowanego składnika dużych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Metoda mechaniczna sprawdzi się zwłaszcza w przypadku klejenia mebli, gdyż podawana tam ilość kleju jest praktycznie taka sama. Zaletą urządzeń zautomatyzowanych jest też możliwość ich ciągłego programowania.
Reasumując, urządzenia zbiornikowe do nanoszenia kleju na gorąco mogą pracować w różnych trybach. Dzięki temu są one w stanie odpowiedzieć na potrzeby firm produkcyjnych, wyróżniających się bardzo zróżnicowaną technologią produkcji.