Porady

Czy ogrzewanie może pomóc zmniejszyć wilgoć w domu?

Czy ogrzewanie może pomóc zmniejszyć wilgoć w domu?

Zabezpieczenie odpowiednich warunków do życia w przestrzeni domowej niesie ze sobą wiele wyzwań, które wymuszają instalację kolejnych systemów. Niekiedy jednak jedno rozwiązanie pozwala na skuteczne wyeliminowanie rozmaitych problemów. Tak jest także w przypadku ogrzewania, które nie tylko dostarcza nam ciepło, ale też skutecznie pomaga w pozbyciu się domowej wilgoci. Nadmierna wilgotność powietrza kojarzy się przede wszystkim z łazienkami lub kuchnią. Może jednak pojawiać się w innych pomieszczeniach. Należy bezwzględnie dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w całym domu. Dlaczego jest to tak istotne?

Kiedy może pojawiać się wilgoć?

Wilgoć w pomieszczeniach mieszkalnych może być związana z podmokłością terenu, przeprowadzanymi remontami (tak zwana wilgoć technologiczna), gdy dosychają tynki i farby, a także błędami w rozplanowaniu wentylacji. Zdarza się również, że problemy z gromadzeniem wilgoci są objawem błędów w domowych instalacjach kanalizacyjnych, wodnych lub termoizolacji budynku.

Niekiedy jest to zjawisko krótkofalowe, którym nie trzeba się martwić. Jednak gdy utrzymuje się przez długi czas, wtedy bezwzględnie trzeba przystąpić do działania.

Brak odprowadzania nadmiernej wilgoci w domu – konsekwencje

Wilgotność na poziomie 40-60% jest optymalna dla normalnego życia. Zbyt niski jej poziom może być również szkodliwy dla ludzi, prowadząc do przesuszenia błon śluzowych układu oddechowego oraz zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji.

A jeśli wilgotność jest zbyt wysoka? Przebywanie w takim miejscu potrafi być męczące oraz niezbyt korzystnie wpływać na nasz układ oddechowy i ogólne funkcjonowanie. Wiąże się ona ponadto z ryzykiem wystąpienia szkodliwych pleśni i grzybów, które mogą być już poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia użytkowników przestrzeni.

Nadmierne zawilgotnienie murów i innych elementów, może także doprowadzić do nadwyrężenia konstrukcji budynku, a co za tym idzie, wiąże się z olbrzymimi kosztami remontu albo wręcz dalszą niezdatnością do zamieszkania w danym miejscu.

Wilgoć należy bezwzględnie usuwać, gdy tylko wyczujemy, że jej poziom zaczyna być zbyt wysoki. W jaki sposób można sobie z nią radzić?

Dedykowane systemy czy skuteczne ogrzewanie?

W przypadku długofalowo utrzymującej się wilgoci, która pojawiła się już w pomieszczeniu, niestety, pozostaje tylko zastosowanie wydajnych osuszaczy powietrza, które mają za zadanie wysysać zbędną wilgoć z powietrza i skraplać ją we wnętrzu urządzenia. Stosuje się kilka różnych typów osuszaczy, które dzieli się ze względu na sposób działania. Do najpopularniejszych zalicza się urządzenia: kondensacyjne, adsorpcyjne, absorpcyjne oraz membranowe.

Zdecydowanie jednak zapobiegać niż później leczyć. W przestrzeniach, które ze swej natury mają tendencję do występowania wilgoci, warto zainstalować odpowiednie systemy grzewcze, których ubocznym działaniem jest właśnie osuszanie wnętrza.

Tak jest w przypadku ogrzewania radiacyjnego do domów. Opiera się ono na podczerwieni, która nie ogrzewa samego powietrza we wnętrzu, a tylko przedmioty i przegrody, pojawiające się na drodze fal elektromagnetycznych. Produkty wykorzystujące podczerwień można znaleźć np. w sklepie Econovli.pl.

Promienniki pozwalają zatem na skuteczne osuszenie samego wnętrza, ale także np. ręczników łazienkowych. Niewielkie, kompaktowe i łatwe w montażu grzejniki elektryczne można wykorzystać również podczas remontów, do osuszania powierzchni malowanych ścian lub tynków, aby pozbyć się tak zwanej wilgoci technologicznej.

Ogrzewanie w tym przypadku pozwala usunąć większą część wilgoci, która w przeciwnym razie osadzałaby się na przedmiotach oraz ścianach i podłogach, prowadząc do uszkodzenia materiałów, a także wytworzenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia warunków.

Suchy dom, to zdrowy dom

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności w domu to sprawa kluczowa dla zdrowia wszystkich jego mieszkańców. Warto odpowiednio przemyśleć wszystkie domowe instalacje, aby przeciwdziałać temu już na samym początku, a gdy pojawią się pierwsze objawy nadmiernej wilgoci, należy działać szybko i skutecznie. Świetnie w tej roli sprawdza się wydajne i dobrze zaprojektowane ogrzewanie, a szczególnie grzejniki elektryczne, które dzięki promieniowaniu podczerwonemu pozwalają na stworzenie bezpiecznych i komfortowych warunków do codziennego życia.

Similar Posts