Porady

Najczęstsze awarie maszyn budowlanych

maszyna budowlana

Maszyny budowlane są niezbędnym wyposażeniem każdego placu budowy. To sprzęt do zadań specjalnych, bez którego nie udałoby się wykonać niektórych prac, a inne przebiegałaby znacznie wolniej. Niezwykle trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez koparki, podnośników czy dźwigów i wielu innych. Nowoczesne maszyny budowlane są bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, których obsługa wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. 

Niestety czasami jednak zdarzają się awarie takiego sprzętu, a to powoduje przestój i duży problem dla pracowników i inwestorów. Jakie są najczęstsze awarie maszyn budowlanych? Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy? Sprawdź koniecznie!

Maszyny budowlane – przyczyny awarii

Maszyny budowlane mogą ulec awarii z różnych przyczyn, w tym z przyczyn eksploatacyjnych (awarie układu jezdnego), z zaniedbania lub nieodpowiedniej obsługi (osoba obsługująca maszyny budowlane powinna przejść specjalistyczne kursy), jak również z powodu wad technicznych podzespołów oraz części. 

Duże znaczenie ma także wiek maszyny, ponieważ wiele części z czasem niszczeje i przestaje spełniać swoje funkcje. Ponadto, brak systematycznych przeglądów oraz serwisowania także wpływa na żywotność sprzętu.

Powodem awarii może być również zanieczyszczenie płynu hydraulicznego. W czasie eksploatacji do układu hydraulicznego może dostać się woda lub cząstki stałe i gazy.

Najczęściej spotykane usterki w maszynach budowlanych

Awarie silników, w tym uszkodzenie turbiny, uszkodzenia tłoków, pęknięcia pierścieni tłokowych czy wyciek oleju to tylko niektóre z usterek, jakie mogą przytrafić się na każdym placu budowy. Co więcej, naturalnemu zużyciu ulegają wentylatory, pompy wody i wiele innych. Jakie jeszcze awarie mogą przytrafić się podczas wykonywania prac budowlanych?

koparka

Awarie mechaniczne – maszyny budowlane wykonują przeważnie najcięższe prace, często bywają przeciążone i poruszają się na trudnym terenie, dlatego awariom mogą ulec również gąsienice w koparkach czy łańcuchy. Najczęstsze usterki osprzętu budowlanego obejmują też m.in. nożyce, gryzaki, chwytaki oraz młoty.

Awarie układu hydraulicznego – odpowiednio funkcjonujący układ hydrauliczny to jeden z najważniejszych czynników. Bez układu hydraulicznego koparki, dźwigi czy podnośniki nie są w stanie funkcjonować. Układ ten musi być szczelny, a poziom płynu należy regularnie kontrolować. Awarie układu hydraulicznego obejmują wyciek płynu oraz skoki ciśnienia prowadzące do uszkodzeń pompy.

Awarie układu chłodzenia – aby ich uniknąć, powinniśmy co jakiś czas sprawdzać zużycie wentylatora oraz pompy wody, po to, by kontrolować i zapewniać maszynie ciągłość chłodzenia. Odpowiednio działający układ chłodzenia sprawia, że silnik pracuje w prawidłowej temperaturze i nie ulega nagrzaniu.

Awarie silnika – to jedne z najpoważniejszych i najbardziej kosztownych usterek, dlatego, aby ich uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, niezbędne są regularne przeglądy maszyn. Do najczęstszych przyczyn, które powodują awarie silnika w maszynach budowlanych, należą:

  • uszkodzenie tłoków,
  • uszkodzenie turbiny,
  • wyciek płynów chłodniczych i wycieki oleju,
  • pęknięcie pierścieni tłokowych,
  • zatarcie łożyska korbowego oraz zatarcie całego silnika.

Awarie układów elektrycznych – układ elektryczny jest wrażliwy na niskie temperatury oraz wilgoć, dlatego warto o niego zadbać, szczególnie w okresie zimowym.

Awarie łańcuchów gąsienicowych – mechanizmy te ulegają awarii najczęściej z przyczyn eksploatacyjnych. Szczególnie podatne na uszkodzenia są gąsienice gumowe, które często psują się w wyniku stykania z twardym podłożem oraz znacznymi obciążeniami dynamicznymi.

Awarie układu jezdnego – każde urządzenie mobilne wyposażone jest w układ jezdny. Nadmierna i długa eksploatacja może spowodować, że układ ten ulegnie awarii, a wówczas maszyny przestają spełniać swoje podstawowe funkcje.

Gdzie naprawiać i serwisować maszyny budowlane?

Naprawa maszyn budowlanych to zadanie dla profesjonalistów, dlatego w razie jakichkolwiek awarii powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do serwisu. Pracownicy punktu naprawy maszyn budowlanych powinni posiadać wieloletnie doświadczenie w serwisowaniu takiego sprzętu, dzięki czemu klient może uzyskać szybką diagnozę problemu.

ładowarka kołowa

Serwis 301 świadczy usługi stacjonarne w Krakowie. Firma może pochwalić się niezawodnością, wieloletnim doświadczeniem i krótkim czasem realizacji usług. Dzięki wykwalifikowanym specjalistom serwis maszyn budowlanych w Krakowie i Małopolsce szybko i profesjonalnie rozwiąże każdy problem. Wszystkie zlecenia poprzedza diagnoza, lokalizacja usterki i analiza kosztów.

Jak zapobiegać awariom maszyn budowlanych?

Aby uniknąć problemów z maszynami budowlanymi, należy je regularnie serwisować. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać usterkom oraz wymieniać zużyte części niż wydawać sporą ilość gotówki na naprawę większych i poważniejszych awarii spowodowanych niedopatrzeniem.

Podczas serwisowania maszyn budowlanych, specjalista z łatwością wykryje zużyte części oraz zlokalizuje usterki. Dodatkowo pracownik serwisu może udzielić klientowi odpowiednich wskazówek, które pozwolą nie tylko w prawidłowy sposób obsługiwać pojazdy, ale również sprawią, że będziemy w stanie wykryć wiele awarii już na wczesnym ich etapie.

Regularne przeglądy zapobiegną opóźnieniom w realizacji inwestycji oraz nieplanowanym przerwom i przestojom. Co więcej, warto pamiętać, że wiele maszyn podlega dozorowi technicznemu, a ich przeglądy muszą zostać odnotowane w dokumentacji.

Similar Posts