Porady

Instalacje fotowoltaiczne dla domu – co warto wiedzieć

Instalacje fotowoltaiczne dla domu - co warto wiedzieć

Zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych w swoim domu? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się jakie są korzyści z montażu fotowoltaiki, jak wygląda ich instalacja oraz jaka jest optymalna liczba paneli fotowoltaicznych jakie należy umieścić na dachu.

Jakie są korzyści z fotowoltaiki w domu?

Z pewnością wiele osób może stwierdzić, że fotowoltaika dla domu to zyskujące na popularności rozwiązanie. Do najczęstszych zalet zalicza się:

  • niekończące się źródło energii,
  • troska o planetę,
  • wytrzymałość paneli,
  • nieskomplikowaną konserwację.
  • spore oszczędności,
  • możliwość współpracy z firmą energetyczną.

Panele słoneczne to niezwykle trwałe rozwiązanie. Mogą one przetrwać nawet dziesiątki lat. Jako potwierdzenie można przyjąć fakt, że producenci  są w stanie udzielić 12 lat gwarancji na produkt, a niektórzy nawet 25 lat gwarancji. 

Jak wygląda instalacja fotowoltaiki w domu jednorodzinnym?

Koszt instalacji fotowoltaiki nie jest zależny wyłącznie od ceny samych paneli. Przy instalacji potrzebny jest również tak zwany falownik. Kolejna kwestia to rodzaj ogniw, zastosowana technologia oraz montaż. Decydując się na instalację fotowoltaiki w domu jednorodzinnym należy liczyć się z kosztami od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na panele słoneczne należy bezwzględnie zwrócić uwagę na ich moc. Zbyt mała moc spowoduje oszczędności za prąd, ale nie takie jakby się chciało, ale za duża moc instalacji spowoduje wyższy koszt inwestycji, dłuższy okres zwrotu oraz brak dodatkowych oszczędności. Nadmiar energii może zostać niepotrzebnie stracony. Warto zatem dokładnie to przeliczyć przed instalacją fotowoltaiki.

Fotowoltaika może być montowana zarówno na nowych, jak i starych budynkach.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu będzie potrzebnych?

Przed zakupem należy zwrócić uwagę, ile sztuk paneli należy zakupić. Jest to zależne od kilku parametrów. Są to m.in.: indywidualne potrzeby, cechy oraz możliwości paneli. 

Liczba paneli zależy np. od mocy każdego z nich. Należy przeliczyć, ile wyniesie zużycie energii w ciągu roku. Na tej podstawie oblicza się moc paneli fotowoltaicznych, która pokryje zapotrzebowanie domu na energię. Wystarczą rachunki za prąd lub konsultacja ze specjalistą. 

Najczęściej panele fotowoltaiczne w nowych domach jednorodzinnych mają moc w przybliżeniu 4 kWp. Realna liczba paneli słonecznych jest zależna od:

  • powierzchni domu,
  • nachylenia dachu,
  • wystawienia na słońce,
  • możliwości występowania zacienień.

 

Myśleliście o montażu paneli fotowoltaicznych w Waszym domu?

Similar Posts