Porady

Moskitiery – dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem?

Choć pogoda chwilowo tego nie sugeruje, lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim, oprócz długo wyczekiwanych wzrostów temperatur, należy spodziewać się także plagi w postaci różnego rodzaju owadów, m.in. komarów. Skutecznym sposobem na ich powstrzymanie będę moskitiery. Czy warto zastanowić się nad ich zakupem? Podpowiadamy!

Na wstępie warto zaznaczyć, że na rynku występuje kilka rodzajów moskitier. Zazwyczaj zwykło mówić się o moskitierach okiennych i moskitierach na drzwi balkonowe, czyli o podziale ze względu na przestrzeń, za którą montowana jest moskitiera. Znany jest także podział ze względu na funkcjonalność i tutaj mamy do czynienia z moskitierą ramkową bądź moskitierą plisowaną. Pierwszy wariant to klasyczna moskitiera, która do momentu zdjęcia, osłania całą powierzchnię ramy okiennej. Drugi, wzbogacony jest o funkcjonalność zwijania i rozwijanie moskitiery. Całość słusznie może się kojarzyć z roletami wewnętrznymi. To rozwiązanie pozwala decydować, kiedy moskitiera ma zostać realnie wykorzystana, a kiedy dodatkowa ochrona przed owadami nie jest nam potrzebna. Możliwość zwinięcia plisy, sprawia, że pomieszczenie, nie zostaje przez moskitierę naturalnie przyciemnione.

Jeżeli chodzi o aspekty wizualne, to warto zwrócić uwagę na dwa elementy: siatkę moskitiery oraz jej ramę. Ta pierwsza zbudowana jest zazwyczaj z włókna szklanego, która jest szarego koloru, co sprawia, że nie blokuje przepływu promieni słonecznych do pomieszczenia. Na rynku dostępne są także modele o siatce w kolorze czarnym, która nazywana jest także przeciwsłoneczną. Mniej popularne, ale również dostęne na rynku, są siatki aluminiowe, które są mniej podatne na zniszczenia, np. w efekcie rozerwania siatki przez zwierzęta domowe. W przypadku ramy okiennej, wariantów kolorystycznych jest więcej. Najbardziej klasyczne nawiązują do popularnych odcieni ram okiennych, czyli odcieni bieli i brązu. Występują też warianty w kolorze czarnym, antracytowym czy złotym.

W kontekście konserwacji moskitier, należy pamiętać, że do ich wyczyszczenia nie należy stosować detergentów. Moskitierę można przeczyścić bezpośrednio na ramie bądź zdemontować i umyć pod prysznicem bądź w wannie. W tym celu wystarczy ściereczka nasączona wodą, ewentualnie, delikatnie wzbogaconą odrobiną mydła. Całość zostawiamy do wyschnięcia, a następnie montujemy z powrotem na ramie.

Czy zakup moskitiery okiennej jest zatem dobrym pomysłem? Zdecydowanie tak. Jeżeli zależy nam na ochronie domu przed niespodziewaną wizytą różnego rodzaju pyłków bądź owadów oraz efektywnym odpoczynku latem, zakup moskitiery okaże się strzałem w dziesiątkę.

Similar Posts