Kontenery pełniące różne funkcje coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach publicznych – organizuje się w nich lokale gastronomiczne, biura, a nawet całe mieszkania. Do najpopularniejszych należą jednak kontenery sanitarne o bardzo szerokim zastosowaniu. Gdzie dokładnie można je postawić i jakie przepisy prawa się z tym wiążą? Czy kontenery sanitarne wymagają pozwolenia na budowę? Sprawdź!
Do czego służą kontenery sanitarne?
Kontenery sanitarne to szeroka grupa produktów umożliwiających zapewnienie zaplecza sanitarnego w miejscach, w których istnieje taka potrzeba – szczególnie tymczasowo. Najczęściej kojarzy się je z placami budowy, ale mogą być wykorzystywane także na kempingach, imprezach masowych i targach, w parkach rozrywki i wielu innych sytuacjach. W zależności od potrzeb mogą być wyposażone w różne urządzenia sanitarne, w tym:
- toalety,
- pisuary,
- umywalki,
- prysznice.
Istnieje możliwość ich użytkowania z lub bez podłączenia do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W standardzie są wyposażone także w oświetlenie i wentylację, a dodatkowo można je uzupełnić o ogrzewanie lub klimatyzację, a także podgrzewacz wody. Produkuje się je w różnych wariantach i wymiarach, a dodatkowo istnieje możliwość ich łączenia dzięki modułowej budowie. To dlatego ich zastosowanie jest tak szerokie.
Gdzie można postawić kontener sanitarny?
Jak już wspomniano, kontenery sanitarne sprawdzają się przede wszystkim jako obiekty użytkowane czasowo. Bywają wykorzystywane sezonowo w miejscach publicznych takich jak parki, skwery, place zabaw, lunaparki itd. Ponadto stanowią ważną część wyposażenia niemal każdej budowy. Sprawdzają się także na festiwalach i innych imprezach masowych, a także obozach czy kempingach. Są mobilne, co umożliwia ich łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce, a jednocześnie nadają się do ustawienia na dowolnym fragmencie gruntu. Wymagają jedynie równej powierzchni. Nie zajmują przy tym wiele przestrzeni (standardowy kontener ma ok. 6 m długości i 2,5 m szerokości), co ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca na ich montaż.
Kontener sanitarny – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
A co z kwestiami prawnymi? Czy kontener sanitarny wymaga pozwolenia na budowę? W większości przypadków nie! Kontener, który stoi w jednym miejscu nie dłużej niż 180 dni i nie jest trwale związany z gruntem, traktuje się jako tymczasowy obiekt budowlany. Oznacza to możliwość jego postawienia jedynie na zgłoszenie. Dotyczy to także konstrukcji modułowych składających się z wielu kontenerów. Warunkiem jest jego przeniesienie w inne miejsce (może to być inny punkt na tej samej działce) lub likwidacja przed upływem 180 dni – po przekroczeniu tego terminu można zapłacić karę. To właśnie dlatego kontenery sanitarne tak świetnie sprawdzają się przy użytkowaniu sezonowym lub krótkoterminowym!
Kontenery sanitarne – dlaczego warto?
Uproszczone formalności to tylko jedna z wielu zalet kontenerów sanitarnych. Takie obiekty są też znacznie tańsze od murowanych budynków, a czas ich realizacji zwykle nie przekracza kilku tygodni. Co więcej, umożliwiają zapewnienie zaplecza sanitarnego na bardzo wysokim poziomie. Są wygodne w użytkowaniu i łatwe do utrzymania w czystości. Jednocześnie ich atutem jest trwałość i możliwość stosowania w dowolnych warunkach. Szerokie możliwości wyposażenia i wykończenia, a nawet łączenia ułatwiają natomiast dostosowanie do indywidualnych potrzeb.
Jeśli szukasz kontenerów sanitarnych dostosowanych do Twoich potrzeb, warto sprawdzić ofertę G-CON. Firma specjalizuje się w dostarczaniu kontenerów o różnych funkcjach. Oferuje zarówno szeroki wybór standardowych modeli, jak i możliwość realizacji nietypowych zamówień. Warto wiedzieć, że kontenery sanitarne z jej oferty można zarówno kupić, jak i wynająć. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie!