Porady

Profesjonalne ocieplenie fundamentów

Profesjonalne ocieplenie fundamentów

Utrzymanie ciepła budynku jest bardzo ważne, niezależnie od przeznaczenia obiektu – nie gromadzi się w nim wówczas wilgoć. By nie rozczarować się na krótko po zamieszkaniu w nowym lokum, warto zadbać o profesjonalne ocieplenie fundamentów oraz zapobieganie powstawania mostków cieplnych. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że grunt ma wydzieloną strefę przemarzania – maksymalnie może ona wynosić do 140 centymetrów pod jego powierzchnią.

Czego używa się do ocieplenia fundamentów?

Zabierając się za ocieplenie fundamentów, należy bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem dedykowanych materiałów do tego celu. Musi być odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, za którymi mogą stać korzenie drzew, czy napór ziemi. Zwraca się uwagę na wytrzymałość danego wykonania, koszty powinny znaleźć się na dalszym miejscu, na pierwszym stawia się bezpieczeństwo i solidność. W sklepach budowlanych znajduje się wiele materiałów wykorzystywanych do ocieplania fundamentów, na przykład styropian. Jednak nie może to być zwykły produkt, lecz charakteryzujący się małym poziomem nasiąkliwości i wysokim jeżeli chodzi o wytrzymałość. Takie rozwiązanie z całą pewnością będzie odpowiednie między innymi dla domów jednorodzinnych. Przy nieco większych oczekiwaniach rekomenduje się polistyren ekstrudowany XPS w postaci specjalnych płyt przytwierdzanych do ściany fundamentowej. Niezbędny jest tutaj dedykowany klej, który nie tylko będzie mocnym spoiwem, ale również szybko zaschnie – będzie także odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Ocieplenie fundamentów składa się z kilku etapów, a kolejnym jest profesjonalne zabezpieczenie wykonanej izolacji termicznej. Utwardzenia wymaga ponadto grunt otaczający fundamenty, sprawdzi się specjalne kruszywo, nazywane keramzytowym. Kolejnym aspektem ocieplania fundamentów jest głębokość, na jakiej przeprowadza się te czynności. Bierze się pod uwagę całą wysokość fundamentu, ale jeśli w budynku nie ma piwnicy , głębokość może wynosić najmniej 50 centymetrów.

Ocieplenie fundamentów – najważniejszy element budowy

Zabezpieczenie przed wilgocią budynku mieszkalnego powinno być priorytetem przy każdej jego budowie. W tym celu należy zadbać o profesjonalnie wykonane ocieplenie fundamentów. Są one bowiem narażone cały czas na niesprzyjające działanie wody zalegającej po opadach atmosferycznych. Poza termoizolacją fundamentu, równie ważne i konieczne jest zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Pełna ochrona budynku zabezpiecza przed konsekwencjami zdrowotnymi użytkowników budynku. W profesjonalnych sklepach można znaleźć szereg materiałów, które zagwarantują wysoką jakość i wytrzymałość wykonanych prac. Często wybiera się kliny dachowe z wełny mineralnej, płyty styropianowe i doskonale wiążące kleje. Poszczególne detale dostosowuje się do rodzaju fundamentów, ścian oraz ilości ich warstw. Wyróżnia się izolacje wykonywane w pionie i po obwodzie, przy zastosowaniu profesjonalnych materiałów zbędne są jakiekolwiek inne zabezpieczenia wykorzystywane przy ociepleniu.

Similar Posts