Porady

Mechaniczna obróbka powierzchniowa aluminium

Mechaniczna obróbka powierzchniowa aluminium

Mechaniczna obróbka powierzchniowa aluminium to proces, który przeprowadza się w celu usunięcia ewentualnych wad powstałych w materiale w trakcie produkcji. Dotyczy m.in. głębokich rys oraz zatarć. W trakcie obróbki tego typu stosuje się specjalny materiał ścieralny, który pozwala wygładzić i wzmocnić strukturę powierzchni, a także usunąć widoczne deformacje. Na czym polega proces mechanicznej obróbki powierzchniowej aluminium?

Czym się wyróżnia mechaniczna obróbka powierzchniowa aluminium?

Jednym ze sposobów obróbki powierzchniowej aluminium, jest polerowanie mechaniczne. To proces, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem w motoryzacji i stanowi jedną z najtańszych metod na uzyskanie błyszczącej powierzchni o danej chropowatości. W odróżnieniu od polerowania chemicznego, mechaniczne stosuje się zwykle do mniejszych elementów w formie wstępnego przygotowania komponentów do obróbki wykończeniowej lub chemicznej. Obróbka mechaniczna aluminium dotyczy także cięcia profili. Ma to na celu późniejsze ułatwienie w montażu elementów metalowych w różnych konstrukcjach.

Na czym polega szkiełkowanie i szczotkowanie aluminium?

Dwa podstawowe procesy związane z obróbką powierzchniową aluminium, obejmują szczotkowanie i szkiełkowanie. Szczotkowanie aluminium jest ściernym procesem wykończeniowym, który nadaje powierzchni regularnych rys. Tego typu obróbka nie zmienia grubości danego elementu, równocześnie nadając mu fakturę powierzchni. Szczotkowanie daje przede wszystkim efekt ozdobny, a także przygotowuje materiał do wykonania procesu anodowania. Szkiełkowanie aluminium związane jest natomiast z działaniem na oczyszczony metal strumienia szklanego granulatu lub szklanych mikrokulek. Uzyskany efekt to gładki materiał, który został odpowiednio oczyszczony, wygładzony i utrwalony. Każdą z metod precyzyjnej obróbki powierzchniowej oferuje firma ANODAL z Warszawy, gdzie pracownicy szczególnie dbają o uzyskane rezultaty.

Zalety mechanicznej obróbki powierzchniowej aluminium

Obróbka powierzchniowa aluminium to proces, który pozwala przede wszystkim usunąć nierówności w materiale. Stosowany jest także w celu poprawy walorów estetycznych obrabianego metalu i uzyskania większej odporności na ścieranie. Profesjonalne firmy wykonują powierzone zadanie z największą starannością, dlatego można powiedzieć, że taka obróbka to również sposób na przygotowanie powierzchni do kolejnych etapów obróbki, zwiększenie współczynnika odbicia światła oraz zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym i korozji.

Similar Posts