Porady

Budowa tarasu – które materiały sprawdzą się najlepiej i o czym należy pamiętać przy ich wyborze?

Budowa tarasu – które materiały sprawdzą się najlepiej i o czym należy pamiętać przy ich wyborze?

Początek lata to idealny czas na prace budowlane wokół domu. Ciepła, bezdeszczowa pogoda, długi dzień sprawiają, że długo odkładane pomysły nabierają kształtów. Jeżeli już od dłuższego czasu marzysz o tarasie, na którym wypoczniesz z całą rodziną i urządzisz spotkania z przyjaciółmi – przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się jakie materiały będą Ci potrzebne oraz na co zwrócić uwagę przy jego budowie.

Na co musisz zwrócić uwagę przy budowie tarasu?

Budowa tarasu to nie lada wyzwanie. Przed rozpoczęciem prac budowlanych musisz się zastanowić, w jakim miejscu chcesz go umiejscowić i jaką ma mieć powierzchnię, a także sprawdzić, czy podłoże jest odpowiednie oraz wybrać trwałe materiały odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i szkodników. Podczas długich opadów deszczu lub śniegu woda może zatrzymywać się na powierzchni tarasu, dlatego należy dobrze przemyśleć izolację i system ją odprowadzający. Warto rozważyć także kwestie zadaszenia – całkowite, częściowe, a może jego brak? Ponadto, taras powinien być dopasowany stylem do wyglądu domu i otoczenia.

Jaki materiał na powierzchnię wybrać?

Podłoga tarasowa może być wykonana z betonowych płyt, płytek, kostki brukowej, jednak najpiękniejsze i zyskujące ostatnio na popularności są tarasy drewniane. Pasują do każdego stylu domu, są bardzo komfortowe w użytkowaniu i przyjemne w dotyku (można po nich chodzić bosymi stopami). Są bezpieczne dla dzieci, ponieważ każdy upadek na drewno jest dużo łagodniejszy niż w przypadku betonu czy płytek. Przy wyborze odpowiedniej deski tarasowej zwróć uwagę na kilka szczegółów. Ważne jest z jakiego drewna została wykonana oraz jaką ma twardości i odporność na ścieranie (klasa 1 to materiał bardzo trwały, a klasa 5 bardzo nietrwały). Deska tarasowa może być wykonana także z wysokiej jakości tworzyw kompozytowych.

Deska tarasowa z drewna iglastego – nieprzemijające piękno

Wysokiej jakości deski tarasowe są wykonane najczęściej z trzech rodzajów drzew: modrzew europejski, modrzew syberyjski oraz sosna. Drewno modrzewiowe jest ciężkie, twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, co jest niezwykle istotne w zmieniającym się klimacie. Drewno sosnowe jest odporne na czynniki mechaniczne, a zarazem sprężyste, co pomaga w jego obróbce. Dobra deska tarasowa powinna być odpowiednio zabezpieczona poprzez wstrzykiwanie impregnatu lub impregnację pod ciśnieniem. Ważne jest również, aby posiadała ryflowanie, czyli podłużne rowki odprowadzające wilgoć oraz chroniące przed poślizgnięciem. 

Deska kompozytowa – trwały i ekologiczny materiał na lata

Ciekawym rozwiązaniem na podłogę do tarasu jest wybór deski kompozytowej. Wood Plastic Composite (WPC) to unikalne tworzywo składające się z pyłu drzewnego oraz dodatków chemicznych zwiększających trwałość. Deska kompozytowa jest bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz nie wymaga stałego odnawiania i konserwacji. Ważną jej cechą jest również trudnopalność, co potwierdza certyfikat klasyfikacji w zakresie reakcji na ogień wystawiony przez Zakład Badań Ogniowych ITB. Jest przyjemna w dotyku, bezpieczna i posiada piękne usłojenie, które imituje lite drewno. Taras wykonany z desek kompozytowych to inwestycja, którą będziesz się cieszyć przez długie lata.

 

Similar Posts