Porady

Minikoparka – kompaktowy sprzęt budowlany

Minikoparki – maszyny do kopania i załadunku, przeznaczone do prac ziemnych i załadunku materiałów sypkich. Masa eksploatacyjna tego specjalnego sprzętu mieści się w zakresie 0,8-8 ton. Pod względem konstrukcyjnym takie modele podobne do maszyn pełnowymiarowych.

 

Zalety i wady minikoparek

 

Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary wykonuje zadania na ograniczonej przestrzeni. Czasami jest to jedyny sposób na pracę w sposób zmechanizowany, gdzie obsługa ciężkiego sprzętu jest niemożliwa. Minikoparki stosowany do małych objętości (na przykład do indywidualnej budowy, układania kabla w wykopie, naprawy). W tym przypadku obserwuje się oszczędności paliwa i zmniejszenie kosztów amortyzacji.

 

Również technika ta należy do kategorii wysoce mobilnych. Jest łatwo transportowany ciężarówkami i przyczepami na duże odległości. Do przewozu minikoparek nie jest konieczne używanie ciężarówek i koordynowanie procesu z usługami drogowymi.

 

Jedyną wadą tej techniki jest to, że prędkość poruszania się wynosi 2-5 km/h. Ogranicza to jego wykorzystanie na potrzeby służb ratowniczych. Taka wada nie pozwala również na eksploatację maszyny z niektórymi typami osprzętu. Na przykład koparka jest nieskuteczna przy niskiej prędkości ruchu specjalnego wyposażenia.

 

Minikoparki użytkowane w budownictwie, architekturze krajobrazu i innych dziedzinach przemysłu, w których konieczne wykonywanie prac na małą skalę. 

 

Technika bierze udział w realizacji następujących zadań:

 • demontaż przegród i stropów wewnątrz budynku;
 • przygotowanie małych rowów do układania komunikacji;
 • roboty ziemne w parkach i na osiedlach, gdzie konieczne jest zminimalizowanie niszczenia otaczającego terenu;
 • wykonywanie różnych prac w tunelach, ładowniach statków.

 

Budowa minikoparek

 

Pod względem konstrukcyjnym minikoparki podobne do maszyn pełnowymiarowych. 

 

Zbudowane są z następujących elementów:

 • silnik wysokoprężny;
 • układ hydrauliczny;
 • obrotowa platforma;
 • układ gąsienicowy;
 • wymienne elementy robocze

 

Podwozie o zmiennej szerokości toru to cecha wielu minikoparek. Umożliwia to wbudowany napęd hydrauliczny. Ta zdolność zapewnia stabilność maszyny w różnych trybach jej działania.

Minikoparki wyposażone są w gąsienice gumowe i gumowo-metalowe.

Minimalizują wibracje i pomagają uniknąć uszkodzeń podczas pracy na trawniku lub nawierzchni asfaltowej. Gąsienice mają konstrukcję dwużebrową, która poprawia przyczepność na nawierzchni. Wydłuża także żywotność podwozia gąsienicowego. Wykluczona możliwość, że taśma gąsienicowa wystartuje z prowadnicy nawet na stromych zboczach.

 

Minikoparki wyposażone  w stanowiska pracy dla operatorów różnego typu. Mogą mieć formę otwartego siedzenia lub kabiny, chronionej przed wpływami zewnętrznymi łukami z osłonami. W rzadkich przypadkach operator jest umieszczany za komorą silnika. Sterowanie w maszynie może być dźwignią lub joystickiem.

 

Korpusy robocze minikoparek 

 

Maszyny wyposażone są w lemiesz, ponieważ ich główne zadanie to kopanie dołów i rowów. Obecność obrotowej platformy pozwala obrócić wysięgnik we właściwym kierunku. Wiele modeli posiada wywrotkę, co pozwala im pełnić funkcję buldożera. 

 

Również konstrukcja minikoparek pozwala na wyposażenie ich w różnorodne osprzęt:

 1. Młoty wodne. Przypominają młot pneumatyczny, który montowany na wysięgniku i podłączony do obwodu hydraulicznego urządzenia za pomocą węży montażowych.
 2. Nożyce hydrauliczne. Niezbędne przy wycinaniu lasu. Stosowany w przypadkach, gdy konieczne cięcie  przedmiotów o dużej długości.
 3. Urządzenie podnoszące do dźwigów. Stosowany do zbierania i przenoszenia ciężkich ładunków o nieregularnym kształcie.
 4. Wiertło świderowe. Niezbędne narzędzie w budownictwie, górnictwie.
 5. Wibratory montowane na koparki. Stosowany, gdy występuje potrzeba zanurzyć  obiekt w gruncie (pal, rura, belka).
 6. Frezy. Stosowany w budownictwie i drogownictwie do równomiernego usuwania warstwy materiału.
 7. Multiprocesor. Specyficzne robocze urządzenie do rozwiązywania wielu problemów.

 

Przy wyborze minikoparki brany  pod uwagę zakres działania. Ma to wpływ na zestaw charakterystyk, które powinni być obecne w konkretnym modelu. Główne charakterystyki techniczne maszyny to moc, ładowność i ciężar roboczy. Uwzględnia się objętość lemiesza, dostępną głębokość kopania i promień roboczy.                  

Similar Posts