Wiercenie w betonie nie jest zadaniem trudnym, o ile użyje się w tym celu odpowiedniego sprzętu. Częstym błędem popełnianym przez początkujących budowlańców jest manewrowanie w tym materiale za pomocą wierteł, które nie są do tego przeznaczone. Doprowadza to nie tylko do zniszczenia samego boru, ale też do uszkodzenia obrabianego betonu. Jak zatem prawidłowo wykonać w nim otwór?
Beton to w tym momencie jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów budowlanych, który zresztą wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Cenione są takie jego cechy jak trwałość czy stosunkowo niewysoki koszt wytworzenia. Wykonanie dziury w betonie to też jedno z najczęściej pojawiających się wyzwań w trakcie przeprowadzanych prac budowlanych. Dobrze zatem wiedzieć, jak przeprowadzić całą operację w sposób poprawny, by nie tylko nie doprowadzić do zniszczenia sprzętu, ale też obrabianego materiału.
Wiercenie tylko z udarem
Absolutną podstawą do wiercenia w betonie jest posiadanie odpowiedniej klasy sprzętu. Tradycyjnie wiertarki powinny bezwzględnie iść w odstawkę. Ze względu na ich moc istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nie dadzą one rady przebić się przez twardy beton, nawet jeśli zostaną wyposażone w wysokiej klasy wiertła. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie wiertarek udarowych. Jeśli zależy nam na wykonaniu naprawdę sporego otworu na dużej powierzchni betonowej, wówczas można rozważyć nawet wykorzystanie mocy młotowiertarki.
Odpowiednie wiertła
Zapomnijmy o wierceniu w betonie za pomocą tradycyjnych wierteł, którymi np. wykonujemy dziury w powierzchniach drewnianych. Aby otwór powstał w sposób precyzyjny i szybki, a przy tym, by nie doszło do żadnych szkód, najlepiej od razu zaopatrzyć się w wiertła do betonu czy też otwornice do betonu. Te drugie, dzięki swojej konstrukcji, a także materiałom, z jakich zostały stworzone, umożliwiają wykonanie natychmiastowego i precyzyjnego odwiertu. Pamiętajmy, by wybrać wiertła lub frezy o odpowiedniej wielkości. W przeciwnym razie wykonany otwór będzie za mały lub za duży.
Precyzja
Beton, choć niezwykle twardy, to pod wpływem ciężkiego i mocnego sprzętu może dość łatwo ulec zniszczeniu. Dlatego też należy pamiętać, by przy wykonywaniu prac polegających na wierceniu w tym materiale, precyzyjnie ustawić wiertło i manewrować nim przy użyciu pewnych ruchów. Jeśli to możliwe, nie należy wiercić w miejscach ciasnych i ograniczających swobodę pracownika. Im więcej przestrzeni, tym większa szansa, że otwór zostanie wykonany w prawidłowy sposób. Zanim przyłożymy wiertło do powierzchni, sprawdźmy (najlepiej przy wyłączonym sprzęcie), czy wszystkie elementy są ze sobą trwale połączone. Otwór wiercimy do takiej głębokości, jaka jest nam w danej sytuacji potrzebna. Staramy się nie manewrować wiertłem na boki, gdyż to niepotrzebnie zdeformuje otwór i sprawi, że jego kształt będzie nieregularny.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Oczywiście pamiętamy o wszelkich zasadach bezpieczeństwa. Przy takich pracach niezbędna jest ochrona oczu, np. przez założenie okularów ochronnych. Zdarza się, że w trakcie wiercenia wiertło może utknąć w betonie. Wówczas należy odłączyć sprzęt od zasilania, odpiąć wiertło i ręcznie wyciągnąć je z powierzchni. Przed wykonaniem otworu upewnijmy się, czy w danym miejscu nie przebiegają rury lub kable. Ich przewiercenie będzie wiązać się z dodatkowymi pracami naprawczymi. W przypadku okablowania, takie zdarzenie może być również niebezpieczne dla zdrowia.