Porady

Lampy do kuchni. Na jakie modele warto postawić?

Lampy do kuchni. Na jakie modele warto postawić?

Przygotowywanie posiłków, sprzątanie po obiedzie, pieczenie ciasta i wiele innych obowiązków w kuchni wymaga… odpowiedniego światła! Chyba nie chcesz przesolić zupy, prawda? A skoro już o tym mowa, chętnie podzielę się z Tobą wiedzą na temat aranżacji oświetlenia w tym pomieszczeniu. Szukasz odpowiedniej lampy do kuchni? Nie możesz się zdecydować, który model sprosta wymaganiom wnętrza? Przeczytaj artykuł, chętnie rozwieje Twoje wątpliwości!

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie, ponieważ w tym przypadku musimy umiejętnie połączyć funkcjonalność z estetyką. Poza wykończeniem ścian, a także wyposażeniem istotną kwestią jest wybór oświetlenia. 

Według projektantów wnętrz najwygodniejszą kombinacją w kuchni jest połączenie trzech rodzajów oświetlenia, a mowa o:

  • oświetleniu ogólnym – światło pochodzi z centralnego miejsca na suficie. Może to być m.in. lampa wisząca.
  • oświetleniu punktowym – światło jest skierowane w konkretne miejsce, co ułatwia czynności wykonywane przy blacie. Mowa tu m.in. o lampach LED-owych, halogenowych.
  • oświetleniu dekoracyjnym – światło, którego celem jest stworzenie nastroju lub wsparcie oświetlenia centralnego. Są to np. konkiety. 

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?

Projektując oświetlenie kuchni, powinieneś je podzielić ze względu na funkcje, uwzględnić rodzaj i lokalizację źródła światła, a ponadto odpowiednio dobrać moc. Musisz wziąć pod uwagę, że zbyt ostre oświetlenie punktowe męczy wzrok, a z kolei za słabe zmniejsza komfort pracy. Istnieje także jedna nadrzędna zasada w kwestii lampy w kuchni, którą stosowali nasi rodzice, dziadkowie, a także pradziadkowie… Już się domyślasz jaka? Otóż główne źródło światła powinno się znajdować nad stołem! W tym wypadku najlepiej sprawdzi się lampa wisząca. ?

Jeżeli Twoja kuchnia jest połączona z jadalnią, powinieneś zadbać o klimatyczną atmosferę, sprzyjającą jedzeniu posiłków. W tym przypadku znakomitym wyborem będą dekoracyjne lampy, które dają rozproszone światło. Mówiąc dokładniej są to np. kinkiety, halogeny lub lampy stojące. 

Zainspirowany? W takim razie planuj, realizuj i podziwiaj! Nie bój się zmian! Współczesne rozwiązania są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo reprezentacyjne. Kierując się powyższymi zasadami, z pewnością zaimponujesz nie tylko domownikom, ale również gościom. Powodzenia!

Similar Posts