Porady

Jaki materiał wybrać na izolację cieplną budynku?

Jaki materiał wybrać na izolację cieplną budynku?

Osoby, które planują budowę własnego domu, są coraz bardziej świadome tego, że wybór odpowiednich materiałów budowlanych, będzie wpływał na komfort użytkowania domu. Dotyczy to zarówno produktów, z których stawiane są mury, jak i pozostałych materiałów, w tym służących do ocieplania budynków. Jakie dokładnie materiały tego typu są dostępne na rynku i w które warto zainwestować?

Jakie materiały ociepleniowe są dostępne na rynku?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które można wykorzystać do ocieplania budynków. Dzięki cały czas rozwijającej się technologii chronią one coraz lepiej budynki przed wychłodzeniem czy przegrzewaniem się. Do ocieplania można stosować materiały naturalne i syntetyczne, co ciekawe, część inwestorów decyduje się również na materiały pochodzenia roślinnego takie jak np. włókna lniane, kokosowe lub konopne, które są dostępne najczęściej w formie płyt. Do innych popularnych produktów służących do ocieplania ścian zalicza się styropian oraz wełnę mineralną. Materiały te charakteryzują się dobrą izolacją termiczną, trzeba jednak tutaj zwrócić uwagę na to, że są mało odporne na żerowanie i gniazdowanie gryzoni czy owadów, a także uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego warto postawić na płyty izolacyjne?

Kolejnym produktem, który stosowany jest do ocieplania budynków, są także płyty izolacyjne. Składają się one najczęściej z pianki PIR zabezpieczonej z zewnątrz dodatkową warstwą ochronną. Dzięki temu przy stosunkowo niewielkiej wadze oraz grubości wyróżniają się one wysokim współczynnikiem izolacji termicznej. Dodatkowo ich konstrukcja sprawia, że są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a także te powstałe w wyniku żerowania i gniazdowania gryzoni, w porównaniu do materiałów wyżej wymienionych. Dzięki temu, że płyty dostępne są w wielu wariantach, można je stosować zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Oprócz tego bez problemu sprawdzą się przy ocieplaniu ścian, podłóg, stropów i dachów.

Co jeszcze jest ważne przy wykonywaniu izolacji cieplnej budynku?

Wybór materiałów ociepleniowych jest bardzo ważny. Powinien on być dostosowany m.in. do możliwości finansowych inwestora, a także warunków, które panują najczęściej w miejscu, gdzie stawiany jest dom. Istotny jest także sposób, w jaki zostanie położone ocieplenie. Powinni zająć się tym fachowcy specjalizujący się w kładzeniu danego materiału. To zminimalizuje ryzyko powstania tak zwanych mostkach termicznych. Tutaj też trzeba pamiętać, że mostki termiczne mogą pojawiać się przy oknach i drzwiach, jeżeli są one źle zamontowane, a także jeśli są wykonane z materiałów, które nie chronią przed utratą ciepła. Istotne jest także prawidłowe ocieplenie powierzchni dachu, gdyż on również często jest źródłem utraty ciepła w domu, co przekłada się na wyższe koszty utrzymania budynku. 

Similar Posts