Porady

Maty grzewcze – hit czy kit?

Maty grzewcze – hit czy kit?

Osoby marzące o ogrzewaniu podłogowym chętnie decydują się na wybór mat grzewczych. Popularność tego rozwiązania budzi jednak wiele wątpliwości. Czy to marketingowy kit? A może funkcjonale i wydajne rozwiązanie? Tłumaczymy!

Czym są maty grzewcze? 

Mata grzewcza to rodzaj maty z wbudowanymi przewodami grzejnymi. Wykorzystuje się ją do ogrzewania podłogowego. Większość modeli, zwłaszcza te uniwersalne, można zamontować pod każdą posadzką (panele, płytki, parkiet), ale istnieją także wersje stworzone z myślą o konkretnym rodzaju podłogi. Ich montaż nie wymaga wielu przygotowań. Maty grzewcze można łączyć ze sobą, są cienkie. Nie trzeba podnosić podłogi, aby je zamontować. Mogą być głównym źródłem ogrzewania lub dodatkiem do innego systemu. 

Na rynku istnieją także maty grzejne wodne, ale nie jest to rozwiązanie tak wygodne, jak maty elektryczne z przewodami grzejnymi. 

Jak działają maty grzewcze? 

Maty grzewcze wydzielają ciepło, wykorzystując do tego podczerwień. Gdy przepływa przez nie prąd, ciepło promieniuje do góry. Oznacza to, że temperatura rozkłada się po pomieszczeniu równomiernie – na dole jest najwyższa, na górze najniższa. Nie powoduje to wzbijania się kurzu, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z urządzeń konwekcyjnych. 

Ogrzewanie na podczerwień działa podobnie do tego, w jaki sposób słońce ogrzewa planetę. Oznacza to, że ogrzewane są wszystkie przedmioty wokół (ściany, meble, sprzęty domowe), które następnie oddają to ciepło otoczeniu. Cyrkulacja powietrza nie jest gwałtowna, a system bardzo wydajny. 

Zalety mat grzewczych 

Maty grzewcze mają kilka istotnych zalet, dzięki którym są obecnie najczęściej wybieranym sposobem elektrycznego ogrzewania podłogowego. Szczególnie zachęcający wydaje się być sposób ich montażu. Nie trzeba bowiem podnosić podłogi, jak ma to miejsce w przypadku starszych systemów podłogowych. Maty wystarczy ułożyć pod posadzką zgodnie z zaleceniami producenta. Aby uzyskać lepsze wyniki, polecane jest kładzenie ich na przygotowanej powierzchni z płytami izolacyjnymi, niekoniecznie bezpośrednio na wylewce. To montaż, który można przeprowadzić szybko i nawet samodzielnie (oczywiście, jeśli posiadamy odpowiednie kwalifikacje i wiedzę). 

Dodatkowo sam sposób działania mat grzewczych wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki podczerwieni cyrkulacja powietrza jest niewielka, a to dobra wiadomość dla alergików. Trzeb też podkreślić, że rozkład temperatury „cieplej nisko, zimniej wysoko” jest dla człowieka dużo bardziej korzystny od punktowego ogrzewania. 

Istotną zaletą mat jest również ich programowalność. Temperaturę możemy dowolnie zmieniać za pomocą termostatu. Zaawansowane urządzenia można programować również czasowo. 

Podsumowując, maty grzewcze to absolutny HIT! Należy jednak pamiętać, że będą działać wydajnie tylko wtedy, gdy montaż przebiegnie prawidłowo, a maty będą dopasowane do zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia. 

Maty grzewcze dostępne w sklepie trzymajsiecieplo.pl

Similar Posts