Porady

Czy warto posiadać przydomową oczyszczalnie ścieków?

Czy warto posiadać przydomową oczyszczalnie ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, lecz również sposobem na domową oszczędność- tania w eksploatacji. Jest doskonałą alternatywą dla przydomowego szamba.

Idealne rozwiązanie               

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich gospodarstw domowych, które znajdują się poza lokalną siecią kanalizacyjną. Naturalnie założenie oczyszczalni jest dużo bardziej kosztowne niż popularne szambo. Jednak w perspektywie dłuższego użytkowania oczyszczalnia przydomowa daje dużo więcej korzyści niż szambo. Woda z przydomowej oczyszczalni może zostać ponownie wykorzystana np: do podlewania przydomowego ogródka, co jest korzystne nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska. Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest dużo niższe niż szamba- dzięki temu inwestycja zwraca się już po kilku latach. Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków można otrzymać dotację z ministerstwa ochrony środowiska.  

Co należy wiedzieć przed budową oczyszczalni?             

Obecnie na rynku można znaleźć wiele firm, które zajmują się budową przydomowej oczyszczalni- od projektu, poprzez wszystkie formalności prawne, wykonanie oraz konserwację. Naturalnie można również część prac wykonać samodzielnie, a zamówić tylko samą oczyszczalnie wraz z montażem. Jednak nie zależenie od tego jak będzie wykonywana oczyszczalnia musi ona posiadać Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska, która potwierdza jej dopuszczenie do zastosowania w budownictwie.              

Przed zakupem domowej oczyszczalni należy sprawdzić czy na danym terenie może w ogóle ją zbudować (!) jest to uzależnione od planu zagospodarowania terenu lub od innych lokalnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Oczyszczalnie o wydajności do 7,5 m³/ 24 h są zwolnione z pozwolenia na budowę- wystarczy tylko zgłoszenie.  

Odpowiedni wybór modelu oczyszczalni                 

Obecnie na rynku można znaleźć różne modele przydomowych oczyszczalni jednak wybór właściwego modelu powinien być uwarunkowany liczbą domowników. Im  większa liczba domowników tym więcej nieczystości. Wtedy potrzebna jest większa i wydajniejsza oczyszczalnia ścieków. Najczęściej na rynku można spotkać oczyszczalnie przeznaczone do 5, do 10 oraz do 15 osób. Oczyszczalnia do 5 osób jest dobrym  wyborem dla większości gospodarstw domowych. Naturalnie im większa oczyszczalnia tym więcej kosztuje.                                     

Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie tylko chronią środowisko naturalnie, lecz są również formą zaoszczędzenia pieniędzy np: ponowne użycie oczyszczonej wody czy brak kosztów za wywóz nieczystości. 

Similar Posts