Porady

Mała łazienka – jak urządzić, by była też praktyczna?

Mała łazienka - jak urządzić, by była też praktyczna?

Zapewne wielu z nas nieraz marzyło o dużej, przestrzennej łazience. Takiej aby z łatwością zmieściła się duża wanna, prysznic, szafki i wciąż można było dużo do niej wcisnąć! Niestety również dla wielu osób jest to niemożliwe, niewielkie wymiary łazienki to problem wręcz na skalę światową. Urządzenie tak małej przestrzeni to nie lada wyczyn, wymaga to przede wszystkim długiego myślenia nad kompozycją wnętrza, rozłożeniem poszczególnych elementów i ich praktycznym zastosowaniu. Mimo iż jest to bardzo ciężkie to nadal wykonalne, jest wiele sposób, by zmieścić wszystkie niezbędne elementy nawet w bardzo niewielkiej łazience oraz optycznie ją powiększyć. Chcesz wiedzieć jak? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie!

Wanna czy prysznic?

To ciężkie pytanie jakie trzeba sobie zadać na samym początku. Wanna umożliwia swobodne wylegiwanie się w gorącej wodzie godzinami, pozwala na odprężenie się i odpoczynek. Prysznic natomiast pozwoli nam zaoszczędzić ogrom miejsca, powiększy optycznie przestrzeń oraz zaoszczędzi dużo dodatkowego miejsca! Poza tym biorąc prysznic znacznie zmniejszamy zużycie wody, aniżeli biorąc kąpiel.

Jeśli jednak bardzo chcemy, aby w naszej łazience znalazła się wanna to najlepiej wybrać taką o mniejszych wymiarach, zawierającą przesuwane drzwiczki co umożliwi korzystanie z niej jak z prysznica!

Mała łazienka – a jaka umywalka?

Posiadacze małych łazienek na pewno znają problem doboru odpowiedniej umywalki. Chcemy żeby była praktyczna ale jednocześnie nie zajmowała szczególnie dużo miejsca. Zazwyczaj jednak musimy pogodzić się z faktem, że nie mamy jak sobie pozwolić na większą umywalkę ze względu na bardzo ograniczone miejsce. Tak więc wybór jest prosty – mała oraz praktyczna!

Dodatkowo warto zainwestować w małą szafkę którą możemy umieścić pod umywalką oraz niewielkie lustro z półką do zawieszenia nad nią. Szafka umożliwi nam przechowywanie różnych akcesoriów niezbędnych w łazience, a na półce możemy wyłożyć swoje kosmetyki mając przy okazji szybki dostęp do lustra.

Co z ręcznikami?

Kolejny odwieczny problem dotyczący małych łazienek. O ile początkowo możemy wieszać je na haczyku przymocowanym na ścianie nie zajmując przy tym dużo miejsca to po kąpieli należałoby mieć miejsce, w którym mogłyby one bez problemu wyschnąć. Niestety od kiedy mamy małą przestrzeń do zagospodarowania tradycyjna suszarka sznurkowa nie wchodzi w grę, tak więc co zrobić?

Do tego zadania idealnie nada się grzejnik pionowy! Dokładnie taki o budowie drabinkowej, pozwoli to nam na powieszenie ręczników (i nie tylko) oraz ich szybkie wysuszenie. W tym wypadku mała łazienka może być wręcz plusem, ponieważ nie potrzebujemy dużych rozmiarów grzejnika. Możemy go ustawić więc zaraz obok kabiny prysznicowej lub wanny tak aby mieć do niego łatwy dostęp. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie oraz dodatkowo zaoszczędzi dużo miejsca.

Regały i szafki – czy warto? 

Oczywiście, że tak! Jeśli tylko zostało nam trochę miejsca na dodatki, szafki oraz regały będą idealnym pomysłem, by te ubytki zapełnić. Dodają więcej przestrzeni przechowawczej, a dobierając je pod kolor ściany, tak aby się z nią zlewały, optycznie powiększą pomieszczenie! To świetny sposób łączący w sobie same zalety. 

 

Jak widać urządzenie małej łazienki jest w pełni wykonalne, co nie oznacza, że jest łatwe. Wymaga to umiejętności pójścia na kompromis, ze względu na oczywiste ograniczenia. Warto stosować wszelakie sposoby, by stworzyć iluzje większej przestrzeni oraz sensownie zagospodarować każdy skrawek miejsca, bo każdy centymetr jest tu na wagę złota! 

Similar Posts