Porady

Czym są poziomice elektroniczne i dlaczego warto z nich skorzystać?

Czym są poziomice elektroniczne i dlaczego warto z nich skorzystać?

Poziomice elektroniczne to zaawansowane technologicznie, funkcjonalne i niezwykle użyteczne poziomice libellowe wyposażone w elektroniczny moduł pomiaru nachyleń, kątów czy skosów. Sprawdź, dlaczego warto wyposażyć się w poziomice elektroniczne i jakie poziomice są chętnie wybierane przez polskich profesjonalistów.

Czym są poziomice elektroniczne?

Poziomice elektroniczne to wygodne w użytku poziomice cyfrowe wyposażone w moduły cyfrowe przeliczające mierzone parametry, panele sterowania pozwalające na intuicyjne i szybkie ustawienie poziomicy do rodzaju pomiarów, a także w czytelne ekrany prezentujące mierzone wartości liczbowe w procentach lub stopniach. Dodatkowo niektóre poziomice elektroniczne wyposażone są w moduły laserowe, które emitują wiązkę światła laserowego będącą wirtualnym przedłużeniem ramienia poziomicy.

Dlaczego warto wyposażyć się w poziomicę elektroniczną?

Poziomice elektroniczne nie tylko znacząco ułatwiają i przyśpieszają pomiary, ale także ograniczają ryzyko popełnienia błędu pomiarowego. Ze względu na swoją wszechstronność, użyteczność oraz liczne funkcjonalności poziomice elektroniczne mogą okazać się niezbędne podczas każdego rodzaju prac budowlano-remontowych i wykończeniowych.

Większość profesjonalnych poziomic wyposażona jest w funkcję cyfrowego odczytu położenia. Pozwala on na zamrożenie wartości pomiarów na ekranie, a także sygnalizuje dźwiękowo, gdy dana wartość zostanie uzyskana przez urządzenie.

Panel sterowania poziomic składa się z paru klawiszy, które umożliwiają zmienianie jednostek pomiarowych, blokowanie wskazań czy wprowadzanie wartości kątowej pochylenia do wytyczania na obiektach.

Na co zwracać uwagę, wybierając poziomice elektroniczne?

Wybierając poziomice elektroniczne, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą na lepsze dopasowanie instrumentu pomiarowego do naszych preferencji i potrzeb. Ze względu na fakt, że poziomice elektroniczne przeznaczone są do mniej specjalistycznych prac pomiarowych, podjęcie zakupowej decyzji nie powinno nastręczyć nam większych problemów.

Wśród kluczowych kwestii, które należy uwzględnić podczas kupna poziomicy elektronicznej, zalicza się: ich dokładność, długość, zakres temperatury pracy, rodzaj zasilania, wyświetlacz, wymiary oraz funkcjonalności. 

Najlepsze poziomice elektroniczne zapewniają dokładność rzędu +/- 0,1o i mierzą ok. 500-600 mm długości – przykładem może być poziomica Nivel System DL60L. Profesjonalne poziomice są w stanie efektywnie pracować w szerokim zakresie temperatur rzędu -10oC do 50oC, wyposażone są w wiązkę laserową oraz zasilane wymiennymi bateriami.

Similar Posts