Porady

Magazynowanie deszczówki – na czym polega?

Magazynowanie deszczówki – na czym polega?

Zbieranie deszczówki to popularny sposób na oszczędzanie pieniędzy i zapewnienie sobie praktycznie niewyczerpanego i ekologicznego źródła wody do codziennego użytku. Skorzystają z niej zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i firmy, które mogą w ten sposób obniżyć koszty prowadzenia działalności. Poznaj proste sposoby na gromadzenie wody deszczowej i dowiedz się, jakie korzyści z tego płyną.

Wykorzystanie wody deszczowej

Wodę deszczową można wykorzystać na wiele sposobów. Jej ogromną zaletą jest powszechna dostępność i odnawialność surowca. Nie trzeba też za nią płacić i może być łatwo przechowywana. Jak wygląda zagospodarowanie wody deszczowej?

Do czego można wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?

Deszczówka nie zawiera związków, które znajdują się w wodzie pochodzącej z wodociągów takich jak chlor, fluor, drobiny rdzy i cząsteczki metali ciężkich. Używając wody wodociągowej do podlewania roślin, nieświadomie im szkodzimy, ponieważ taka może ona osłabiać strukturę flory i – paradoksalnie – wysuszać ją zamiast nawadniać.

Właściwości wody deszczowej sprawiają, że doskonale nadaje się do podlewania grządek i rabat kwiatowych. Wyróżnia się korzystnym pH i jest dobrze przyswajana przez rośliny.

Wykorzystanie deszczówki w domu

Wodę deszczową można zagospodarować również w domu. Dobrze nadaje się do mycia naczyń, spłukiwania toalety, a po odpowiedniej filtracji i oczyszczeniu – także do spożycia. Może być wykorzystana do umycia samochodu.

Warto wspomnieć, że deszczówka to woda miękka. Użycie jej nie powoduje osadzania się kamienia na czyszczonej powierzchni. Dlatego doskonale sprawdzi się do prania. Nie tylko oszczędzi delikatne tkaniny, ale wydłuży też żywotność pralki.

Zagospodarowanie wody deszczowej w przemyśle

Woda deszczowa jest szeroko stosowana w przemyśle jako środek chłodniczy. Sprawdzi się podczas pracy z udziałem maszyn (np. skrawanie wielkogabarytowe, metaloplastyka, hutnictwo). Może być też wykorzystana jako wypełnienie chłodni wyparnych, czyli wież chłodniczych używanych do obniżania temperatury wody biorącej udział w procesach technologicznych.

W budownictwie woda deszczowa jest wykorzystywana do produkcji betonu oraz innych mas plastycznych.

Jak zbierać deszczówkę tanim kosztem?

Wodę deszczową można przede wszystkim zbierać do zbiorników: naziemnych lub podziemnych. Do produkcji tych pierwszych używane są materiały, które zapewniają odporność pojemnika na:

  • niskie temperatury,
  • mróz,
  • promieniowanie UV.

Do zbiornika może trafiać woda spływająca bezpośrednio z rynien. Wystarczy zamontować na nich specjalne wyłapywacze, które skierują deszczówkę w pożądane miejsce. Typowa pojemność zbiornika to około 250–350 litrów, ale powinna być ona dopasowana do średniej wielkości opadów w danym regionie. Jeżeli potrzebujesz większego pojemnika, dobrym pomysłem będzie połączenie ze sobą dwóch lub większej ilości zbiorników.

Alternatywą dla naziemnych pojemników na deszczówkę jest wykorzystanie systemów podziemnych. Polega to na wkopaniu w ziemię pojemnika wykonanego najczęściej z polietylenu, utwardzanych żywic poliestrowych lub polipropylenu. W przeciwieństwie do wersji naziemnych często są one znacznie większe – mogą mieć pojemność nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów. Je również można łączyć w całe systemy złożone z kilku kanistrów.

Innym sposobem na zarządzanie wodą deszczową są tzw. skrzynki i tunele rozsączające. Służą one do zbierania wody opadowej z dachów i terenów utwardzonych (np. podjazdów) i rozprowadzają je po działce dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Decydując się na skrzynki rozsączające, powinieneś pamiętać o okryciu ich geowłókniną. To ekologiczna tkanina, która stabilizuje poszczególne elementy systemu, zapobiega osypywaniu się ziemi i zamulaniu tuneli oraz skrzynek.

Magazynowanie deszczówki za pomocą specjalnych instalacji może wydawać się kosztowne, ale to tylko pozory. Oczywiście same pojemniki wraz z przyłączami lub systemy rozsączające nie są tanie, ale jest to wydatek jednorazowy, a instalacje, jeżeli tylko będą należycie pielęgnowane, przetrwają wiele lat.

Ile można zaoszczędzić dzięki odpowiedzialnemu korzystaniu w wody opadowej? W zależności od zapotrzebowania oraz stawki za 1 m3 będzie to od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych w ciągu roku.

Jeżeli szukasz firmy, która zajmuje się profesjonalnym montażem systemów odprowadzania wody i zarządzania deszczówką, zajrzyj na: https://www.pipelife.pl/Budynki/rozwiazania/zagospodarowanie-wody-deszczowej.html.

Przekonaj się, że woda deszczowa jest przydatna i zacznij gromadzić ją na swojej działce! Bardzo szybko docenisz jej zastosowanie oraz mniejsze wydatki!

fot. tytułowa: Pexels | Pixabay.com

Similar Posts