Porady

Kiedy warto skorzystać z usług dźwigowych?

Kiedy warto skorzystać z usług dźwigowych?

Ciężko wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący plac budowy bez różnego rodzaju urządzeń i maszyn wspomagających pracę człowieka. Bez nich budowa wielu obiektów nie byłaby możliwa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń na placu budowy jest dźwig. Kiedy warto skorzystać z usług dźwigowych? Czy zawsze będzie to korzystne rozwiązanie?

Kiedy dźwig jest niezbędny?

Dźwig to maszyna, która jest niezbędna przy wielu pracach budowalnych między innymi związanych z powstawaniem dróg, autostrad, mostów, wiaduktów, domów, biurowców, galerii, linii energetycznych i wielu innych obiektów. Z dźwigów chętnie korzystają również ekipy remontowe i właściciele magazynów. Najprościej można stwierdzić, że usługi dźwigowe będą niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest przewożenie lub przenoszenie na wskazane miejsce ciężkich przedmiotów.

Wynajem dźwigów — kto może skorzystać?

Jeszcze do niedawna to głównie duże firmy korzystały z możliwości wynajmu dźwigów. Dziś jest to zdecydowanie popularniejsza i łatwiej dostępna usługa, z której korzystają także osoby prywatne przy pracach remontowych, a nawet przeprowadzkach. Jest to tym łatwiejsze, że nie trzeba mieć uprawnień. Dźwig można wynająć już z operatorem (oczywiście, jeśli wynajmujący ma uprawnienia może skorzystać z możliwości samodzielnej obsługi urządzenia).

Jak wynająć dźwig?

Nie ma z góry określonych limitów czasowych dotyczących wypożyczenia dźwigu. Z usługi można korzystać przez dowolną ilość czasu, w zależności od potrzeb czy preferencji, nawet jeżeli ma to trwać kilka czy kilkanaście miesięcy.
Inwestorzy mają również możliwość dopasowania sprzętu do charakteru wykonywanej pracy, co jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli na szybsze i efektywniejsze realizowanie poszczególnych zadań. Dźwig w zależności od potrzeb można wypożyczyć samodzielnie lub wraz z wykwalifikowanym operatorem. To duża pomoc dla małych firm i indywidualnych inwestorów, którym potrzebny jest dźwig, jednak brakuje im osoby z właściwymi kwalifikacjami do jego obsługi.

O czym należy pamiętać, wynajmując dźwig?

Usługi dźwigowe, szczególnie jeżeli inwestor korzysta z nich przez dłuższy czas, mogą być kosztowne, dlatego warto z dużą starannością podejść do ich wyboru. Wynajmując dźwig, należy upewnić się, że firma, z którą współpracujemy, posiada wszystkie niezbędne licencje i certyfikaty, a obsługujący maszynę ma do tego odpowiednie uprawnienia. Na prośbę klienta firma wypożyczająca dźwig ma obowiązek przestawienia wszystkich tych dokumentów.

Poza kwestiami formalnymi należy również zapoznać się z dostępnością sprzętu w firmie wypożyczającej i upewnić się, czy na pewno prowadzony jest w niej wynajem dźwigów dokładnie takich, jakie będą niezbędne przy realizowaniu planowanej inwestycji. W wyborze usług dźwigowych nie należy zapominać również o doświadczeniu firmy oraz samego pracownika, który będzie odpowiedzialny za obsługę urządzenia.
 

Similar Posts