Porady

Wywóz gruzu i odpadów poremontowych – jak zrobić to zgodnie z prawem?

Wywóz gruzu i odpadów poremontowych – jak zrobić to zgodnie z prawem?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych warto pomyśleć o sposobie utylizacji powstałych odpadów. Gruz oraz inne materiały budowlano-wykończeniowe muszą zostać odpowiednio zabezpieczone i nie mogą trafić do kosza ze śmieciami komunalnymi. Jak w łatwy i bezpieczny sposób pozbyć się odpadów poremontowych?

Gdzie wyrzucić gruz i odpady po remoncie?

Odpady powstające podczas remontu to szczególna grupa śmieci, która wymaga odpowiedniego sposobu wywozu. Składają się na nią między innymi ceramiczne i drewniane elementy wykończeniowe, tworzywa sztuczne, materiały izolacyjne, płytki, a także gruz budowlany powstały z betonowych fragmentów konstrukcji, cegieł, pustaków oraz dachówek. Zgodnie z prawem – wyrzucanie tych elementów do śmietnika komunalnego jest zabronione, dlatego z myślą o zbliżającym się remoncie należy zastanowić się nad najlepszym sposobem ich wywozu.

Wygodnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm wynajmujących kontenery dedykowane składowaniu odpadów poremontowych. Na terenie Dolnego Śląska funkcjonuje firma Eko-Logis, o której działaniach więcej można dowiedzieć się ze strony https://eko-logis.com.pl/. Dzięki szerokiemu obszarowi realizacji zleceń i dużej flocie samochodów transportowych kontener na gruz we Wrocławiu i okolicach może zostać dostarczony w ciągu jednego dnia.

Rodzaje kontenerów na odpady poremontowe

Kontener dedykowany składowaniu gruzu budowlanego i odpadów poremontowych powinien zostać ustawiony na terenie posesji lub przed wejściem do klatki – w przypadku remontu mieszkania w budynku wielorodzinnym. W zależności od skali prac remontowych dostępne są kontenery o różnej pojemności – od 2,5 do nawet 36 m³. Do użytku prywatnego najczęściej wybierane są pojemniki o gabarycie do 10 m³, ale firmy umożliwiają również wynajem większych gabarytowo kontenerów – te najczęściej wykorzystują przedsiębiorstwa produkcyjne oraz budowlane.

Kontenery na odpady poremontowe można zamówić na konkretne rodzaje odpadów – gruz czysty może w większej części poddać recyklingowi, dlatego przy pozyskaniu w trakcie prac głównie elementów z betonu oraz budowlanej ceramiki warto wybrać właśnie kontener przeznaczony na ten jeden rodzaj odpadu. W ofercie dostępne są również kontenery na gruz zmieszany i odpady poremontowe zmieszane, a także umożliwiające wywóz wielkogabarytowych śmieci, takich jak meble oraz urządzenia sanitarne.

Zalety korzystania z usług firm specjalizujących się w transporcie odpadów

Nielegalny wywóz śmieci poremontowych karany jest mandatem w wysokości 5000 tysięcy złotych (lub więcej), podobnie jak składowanie gruzu na posesji (mandat do 1500 złotych). Korzystanie z usług profesjonalnych firm to niezawodna metoda pozbycia się gruzu zgodnie z prawem i bez większych trudności. Alternatywą dla wynajęcia kontenerów jest oddanie odpadów po remoncie do tzw. PSZOK-ów – miejskich punktów, które przyjmują gruz i śmieci budowlano-wykończeniowe. Do miejsc tych jednak należy dostarczyć odpady samodzielnie, co jest znacznie mniej wygodnym rozwiązaniem.

Similar Posts