Budowa

Rozwiązania przy budowie dachu: wpusty dachowe

Rozwiązania przy budowie dachu: wpusty dachowe

Zastosowanie wpustów dachowych ma ogromne znaczenie z punktu widzenia odwadniania dachów płaskich, ponieważ ten typ dachów wymaga systematycznego i skutecznego usuwania deszczówki z powierzchni dachowej. Nadmiar wody mógłby spowodować zagrożenie dla stabilności całego budynku.

Czym jest wpust dachowy i do czego się go stosuje?

Wpust dachowy jest to specjalne urządzenie służące do odprowadzania deszczówki z dachu płaskiego, ponieważ na tego typu dachu klasyczne orynnowanie nie jest skutecznym rozwiązaniem. Wpust dachowy doskonale sprawdza się do odwodnienia dachów o każdej porze roku, latem zabezpiecza on budynek przed zalaniem, natomiast zimą przed zaleganiem śniegu. W czasie zimy często popularnym rozwiązaniem jest wpust dachowy z opaską grzewczą. Na dachach płaskich zawsze należy stosować co najmniej dwa wpusty. Jest to ważne, ponieważ zawsze może zdarzyć się awaria urządzenia a wtedy mogłoby to spowodować przeciek dachu. Ilość wpustów dachowych uzależniona jest przede wszystkim od geometrii i powierzchni dachu oraz od przewidywanych opadów. Za zastosowanie odpowiedniej ilości wpustów dachowych i za ich prawidłowe rozmieszczenie odpowiedzialność ponosi projektant budowy.

Rodzaje wpustów dachowych

Wyróżniamy następujące rodzaje wpustów dachowych: pojedyncze i podwójne oraz z odejściem bocznym lub pionowym (pełna oferta dostępna jest w sklepie Suez.com.pl).

Wpust dachowy pojedynczy to wpust używany najczęściej do odwodnienia nieocieplonego dachu płaskiego bądź dachu dwudzielnego np. drewnianego. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się wpusty o niewielkiej wysokości. Natomiast do odwadniania dachów ocieplonych stosujemy wpusty podwójne, które wyposażone są w specjalną nasadkę. Wpusty jedno i dwuczęściowe w zależności od ułożenia rur spustowych dzielimy na te z odejściem bocznym i pionowym. Wpust dachowy z odejściem bocznym nazywany jest wpustem kątowym lub poziomym, a wpust z odejściem pionowym nazywany jest wpustem prostym.

Jak skonstruowany jest wpust dachowy?

Zazwyczaj wpust dachowy składa się z następujących elementów: kosza, kołnierza przyłączeniowego i korpusu. Kosz to element wpustu mający za zadanie ochronę wpustu przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami z zewnątrz takimi jak np.: liście czy kamienie. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdyby takie rzeczy dostały się do środka wpustu dachowego to zablokowały by jego przepust. Drugim istotnym elementem jest kołnierz przyłączeniowy, który umieszczony jest bezpośrednio pod koszem. Ma on na celu zapewnienie odpowiedniej szczelności wypustu oraz powinien sprawić, że wpust dachowy będzie prawidłowo przylega do dachu. Kołnierz przyłączeniowy musi być wykonany z dobrej jakości, syntetycznych materiałów takich jak np.: PVC, EPDM, ECB czy PIB. Stożkowy fragment rury, czyli tak zwany korpus odpowiedzialny jest natomiast za równomierne odprowadzanie wody deszczowej do podstaw wpustów dachowych. W zależności od tego jaki sposób odprowadzania wody zastosujemy wyróżniamy dwa rodzaje korpusu: pionowy lub poziomy. Kupując wpust dachowy należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których został on wykonany, warto wybierać te z wysoką wytrzymałością i elastycznością.

Artykuł powstał przy współpracy z SUEZ.com.pl

Similar Posts