Porady

Lampki nocne – jakie oświetlenie do sypialni wybrać?

Lampki nocne – jakie oświetlenie do sypialni wybrać?

Sypialnia to ważne miejsce w każdym domu. Choć aranżacja pomieszczenia zależy od indywidualnych upodobań, to niezależnie od sposobu urządzenia sypialnia powinna służyć odpoczynkowi i relaksowi. Na skuteczny wypoczynek wpływ ma odpowiednie oświetlenie.

Dzięki właściwie zaplanowanemu i zróżnicowanemu oświetleniu w sypialni można stworzyć atmosferę odpowiednią do romantycznego spotkania, wieczornej lektury, wyboru garderoby czy po prostu wypoczynku.

Główne oświetlenie sypialni

W sypialni, tak jak w każdym innym pomieszczeniu, konieczne jest zamocowanie światła głównego sufitowego. Najlepiej zdecydować się więc na lampy wiszące, takie jak modele dostępne na stronie https://www.lysne.pl/, okazałe żyrandole lub modele płaskie, tzw. plafony.

Oświetlenie można zamocować w centralnym punkcie pomieszczenia lub nad łóżkiem. W przypadku większych sypialni lub pokoju połączonego z garderobą można wybrać dwa główne źródła światła. Nie należy również zapominać o żarówkach. W tym źródle światła najczęściej stosuje się żarówki o lekko ciepłej barwie, które pozwalają uzyskać przytulny nastrój w sypialni.

Lampki nocne wiszące sprawdzą się w pomieszczeniach o dowolnej aranżacji. Pasują świetnie zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, skandynawskim czy nowoczesnym, jak również klasycznym, glamour lub retro.

Dużą popularnością cieszą się lampy z papierowymi albo cienkimi materiałowymi abażurami, a także eleganckie żyrandole, które zapewniają znacznie więcej światła w sypialni niż lampy designerskie. Duże żyrandole z kryształkami wyglądają najlepiej w wysokich, większych pomieszczeniach, najlepiej utrzymanych w stylu glamour. W pokojach o mniejszej powierzchni lepiej postawić na bardziej nowoczesne modele żyrandoli.

W niewielkich sypialniach dobrze prezentują się także plafony. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je również w większych wnętrzach, jednakże należy liczyć się z tym, że może się ono okazać niewystarczające i trzeba będzie zastosować światło uzupełniające.

Lampy ścienne

Poza oświetleniem górnym w sypialni warto również zainwestować w dobrej jakości lampy ścienne, zazwyczaj montowane przy łóżku jako alternatywa dla klasycznych lampek nocnych. Stylowe kinkiety lub półplafony mogą być również używane jako światło główne w sytuacji, gdy konstrukcja sufitu nie pozwala na montaż lamp sufitowych, a także jako oświetlenie dekoracyjne. Można w nich zainstalować zarówno światło o barwie ciepłej, jak i chłodnej.

Kinkiety pozwalają na oświetlenie ścian, a nawet wizualną poprawę proporcji pomieszczenia. W sklepach znaleźć można szeroki wybór modeli, m.in. z regulowaną główką czy zwisające ze ściany.

Oświetlenie dodatkowe

W sypialni sprawdzi się również oświetlenie dodatkowe. Zamontowane na stoliku lampki nocne https://www.lysne.pl/lampki-nocne stanowią łatwy sposób na oświetlenie jednej strony łóżka. W przypadku łóżek dwuosobowych stoliki z lampkami nocnymi stawia się zazwyczaj po obu stronach mebla. Ogromny wybór wzorów, kolorów i wielkości, a także funkcjonalność i prostota instalacji sprawiają, że lampki te są bardzo chętnie wybierane do sypialni.

Similar Posts